Zeytin Dalı bölgesinde 3 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi Zeytin Dalı bölgesinde 3 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

Yeni dönemde kira artışları TÜFE oranına göre belirlenecek. 1 Temmuz 2024 tarihinden sonra yapılan sözleşmelerde kira zam oranı TÜFE’ye göre yüzde 65 oldu. Ancak emlak sektörü temsilcileri yeni oranın da yaşanan sorunlara çözüm getirmeyeceği görüşünde. Nazilli’de emlakçılık yapan Durmuş Kural yüzde 25 kuralının enflasyonun çok altında olması sebebiyle ev sahibi ve kiracıları karşı karşıya getirdiğini hatırlatarak “Enflasyon yüzde 100’ün üzerine çıkmışken ev sahipleri yüzde 25’e mahkum edildi. Bu orana bazıları uyarken bazıları uymadı. Ev sahipleri ve kiracılar davalık oldular. Pek çok ev sahibi sırf bu yüzden evlerini satışa çıkardı. Hukuksuz bir uygulama yüzünden adliyeler doldu taştı” dedi.

“YÜZDE 65 ÇÖZÜM GETİRMEYECEK”

Yeni oranın da sorunların çözümünde yetersiz kalacağını savunan Durmuş Kural “ Eskiden ev sahipleri kiracılarının aynı evde uzun süre kalmasını istiyordu. Şimdi ise bir yıl sonra çıkacak kiracı arıyorlar. Çünkü bir yıl sonra yüzde 65 oranı da yetersiz kalacak. Söz gelimi Zafer Mahallesi’nde 3+1 doğalgazlı bir sitedeki daireler şu an 25- 30 bin lira arasında kiralanıyor. Ama bir yıl sonra evin değeri 2 milyondan 5 milyon liraya çıkacak. Yüzde 65 oranındaki kira artışı 40 bin liraya tekabül edecek ama enflasyonun altında kalacağı için ev sahibi bir yıldan fazla oturacak kiracı istemiyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları gerçeği yansıtmadığı için ev sahipleri yine mağdur olacaklar” dedi. Durmuş Kural ev kiralarının Avrupa’da olduğu gibi evin metrekaresine, binanın yaşına ve mevkisine göre hesaplanması gerektiğini belirtti.

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR