İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, Genel Başkan Meral Akşener’in 27 Nisan’daki kongrede aday olmama kararını Yeni Kıroba’ya değerlendirdi. 

Ertürk, yaptığı açıklamada, “Genel Başkan bunu seçimlerden önce söyledi. Tüm sorumluluğu üzerine aldığını söyledi. Seçimden sonra gereğini yapacağını aktardı. Bugün de aday olmayacağını açıkladı. Bence doğru bir karar. Neticede siyasette bu tür şeyler her zaman oluyor. Tabii ki neticede sadece lider odaklı parti olmadığımızı da göstermemiz lazım. Kurumsal kimliğimize kavuşuyor. Seçimlere kendi başımıza girdik. Vatandaş gereğini yapmalıydı, sahip çıkmalıydı. Ama Türkiye’de 24 saat çok şeyi değiştiriyor” dedi. 

“İNSANLAR AKP’YE DERS VERMEK İSTEDİ” 

İYİ Parti’yi millet için kurduklarını kaydeden Ertürk, şöyle devam etti: “Bizden sonra kurulan partilerin durumu ortada. Vatandaş, genel seçimde yapması gerekeni yerel seçimde yaptı. O dönemde İstanbul ve Ankara belediye başkanları çıkıp cesaret gösterselerdi Türkiye’nin en önemli seçimini Millet İttifakı almış olacaktı. Gelinen noktada vatandaş iktidara bir ders verdi ama geç verdi, yanlış seçimde verdi. Bu genel seçimde yapılmalıydı. CHP, 50 – 60 yıldır alamadığı belediyeleri aldı. Bu, CHP’nin yıldızı parladığı için falan değil, sadece insanlar AKP’ye ders vermek istedi. Bunun sonucunda da biz oy kaybettik. Bunun için de Genel Başkan şu anda aday olmayacağını açıkladı. Bu partinin üyesi herkes genel başkan adayı olabilir. Delegasyon ona göre bir değerlendirme yapacaktır.”

Maden Kanunu ile bazı kanunlarda değişikliği içeren kanun Resmi Gazete'de Maden Kanunu ile bazı kanunlarda değişikliği içeren kanun Resmi Gazete'de

“TOPLU HAREKET ETMEK NİYETİNDEYİZ” 

Ertürk, Aydın İl Teşkilatı’nın kongredeki tavrıyla ilgili ise “Henüz üst kurul delegeleriyle bunu görüşmedik. Bayramdan sonra herkesi toplayıp fikir alacağız. Mümkünse toplu hareket etmek niyetindeyiz” yorumunu yaptı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR