Önceki dönem Koçarlı Belediye Başkanı AK Parti’li Nedim Kaplan, Koçarlı Belediye Başkanı CHP’li Özgür Arıcı’nın kendisine ve geçmiş yönetime yönelttiği eleştiri ve suçlamalara verdiği yanıtta, “Veremeyeceğimiz hesap yoktur” görüşünü vurguladı. 

Yaptığı yazılı açıklamada, 31 Mart yerel seçimlerini az bir farkla kaybettiklerini anımsatan Kaplan, “Belediye Başkanlığı’nı devralan Özgür Arıcı seçimden 50 gün sonra sistematik olarak daha önce canlı yayında söylediği, ‘200 milyon borç var’ sözüne istinaden bir pankart hazırladı. Bunu hazırlamak için de bir 50 gün bekledi. Şunun altını önemle çiziyorum ki; Söyledikleri gerçeği yansıtmamaktadır. 200 milyon liradan bahsetmişti. Astırdığı pankartta 192 milyon liralık bir borç görüyoruz. Kendisinin üzülerek ifade edeyim ki; Bir devri sabık yaratma çabasında olduğuna tanıklık ediyoruz. Bizler de görevi devraldığımızda temiz, pırıl pırıl, borçsuz bir belediye devralmadık. Ama hiçbir zaman sızlanmadık. Acizlik de göstermedik ve asla devri sabık da yaratmadık. Pankart asma gereği de duymadık. Ben bunun doğru ve etik olmadığını düşünüyorum. Önemli olan belediye başkanlığı döneminde yaptığımız eserler ve hizmetlerdir. Demokrasinin gereği olarak milletin vermiş olduğu karara da sonuna kadar saygılıyız Ancak pankartta asıldığı üzere ve basına da yansıyan haberlere göre de 192 milyon civarında bir borç çıkarıldığını görüyoruz.  Bizim böyle bir borcumuz yoktur” dedi. 

KOÇARLI’NIN MAKUS TALİHİNİ KIRDIK” 

Yasal haklarının saklı olduğunun altını çizen Kaplan, şöyle devam etti: “Bunun böyle olduğunu iddia ediyorlarsa ispat etmekle de mükelleftir. Ben şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim; Cumhuriyet'in 100. yılında en az 100 eserle Koçarlı halkını buluşturduk. 5 yılda, 2 yıllık pandemiye rağmen, Asrın Felaketi olan depreme, ekonomik ve küresel krizlere rağmen bir sürü işi başardığımızı hem Koçarlı halkı görüyor, hem Aydın halkı da takdir ediyor. Geride kalan 5 yıllık süreçte Aydın’ın 17 ilçesinde de adından söz edilen bir ilçe olmanın kıvancını yaşıyoruz. Koçarlı belediye başkanlığını beş yıllık süreçte hizmet siyasetiyle dolu dolu geçirdik. Yaptığımız hizmetlerden insanımızın da memnun olması nedeniyle de bunun mutluluğunu ve huzurunu da yaşıyorum.   Beş yılda bugünkü rakamlarla 1 milyar 170 milyon lira civarında yatırım yaptık. Bunlar sadece belediye ve belediye marifetiyle yaptırılan yatırımlardır. Diğer arazideki, açık alandaki yatırımları kapsamamaktadır. İlçe merkezini, insanların doğrudan hayatını etkileyen yatırımlardır. Biz çok şükür 5 yıllık süreçte Koçarlı’nın makûs talihini de kırdık.”

GERÇEKLEŞEN YATIRIMLARI HATIRLATTI 

Bayram tatilinin 8 gününde 68 kişi hayatını kaybetti Bayram tatilinin 8 gününde 68 kişi hayatını kaybetti

İlçede bir dönüşümü ve gelişmeyi yaşama geçirdiklerini bildiren Kaplan, “Demokrasi Müzesi’nden başlamak üzere Çakırbeyli yöresel ürünler pazarı, Çakırbeyli Parkı, Millet Bahçesi, belediye, emniyet, jandarma hizmet binası, ilçemize doğalgaz getirilmesi, Kocababa Deresi’nin ıslahı, Sevgi Yolu, yeni tören alanı, parklarımızın komple yenilenmesi, kırsal mahallelerimize yapılan düğün salonları gibi yatırımların tamamı da borçsuz yapılan yatırımlardan oluşmaktadır. Sadece Kocababa Deresi’nin ıslahı kapsamında 14 adet köprüyü yıkıp tekrar yaptık. Sevgi yolları, yürüyüş yolları yaptık. Koçarlı merkezi bütün yollarıyla komple yeniledik. Girişimlerimiz sonucunda Kredi Yurtlar Kurumu'nun inşasını başlattırdık ve 800 kişilik olarak yurdu açtırdık. İlçemize yüzme havuzu kazandırdık ve futbol sahasını da soyunma odaları ve tribünleriyle birlikte yeniledik. Açık ve kapalı olmak üzere yepyeni halı sahalar yaptık. Koçarlı’nın işgal eden alanlarını çıkardık. Orada da içerisinde kapalı ve açık halı sahaları bulunan 100. Yıl Zeren Ertaş Parkı'nı hayata geçirdik. Basket sahaları, park ve düğün alanları gibi bir çok projeyi ilçemize kazandırdık. Talep doğrultusunda bir çok kırsal mahallemize de düğün salonları inşa ettik ve etmeye de devam ediyorduk. Yine kapalı spor salonu Gençlik merkezini de ilçemize kazandırdık Saymakla bitiremeyeceğimiz çok sayıda yatırımı  5 yıl gibi kısa bir süreye sığdırdık. Koçarlı halkı eser ve hizmet siyasetiyle bizim dönemimizde buluştu. Her ne kadar seçim sonuçları bu şekilde olsa da biz 60 yıldır yapılamayan yatırımlara imza attık. Şunu net şekilde de ifade edebilirim; Bizden önceki 60 yılda olmadığı gibi bizim dönemimizden sonraki 60 yılda da Koçarlı bunca hizmeti bu kadar hızlı bir şekilde alamaz” görüşlerini dile getirdi. 

“BİZ DE BORÇLA DEVRALDIK” 

2019’da kendilerinin de borçlu bir belediye devraldığını ifade eden Kaplan, “O günkü borcu bugünkü rakamlarla güncellersek bugün bizim gerçek borcumuzun üzerindedir.  Bu şekilde ifade etmek istiyorum. Tabii burada 45 milyon liralık uzun vadeli ödemeli bir Güneş Enerji Santrali (GES) borcu da ödeme planı dâhilinde olmasına rağmen pankarta asılmıştır. Bu proje ilçemize gelir getirecek bir proje olarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez bizim dönemimizde başlatıldı. Bu yatırım kendi kendini ödeyecek bir projedir. Dolayısıyla GES’den kaynaklı borç, yaklaşık dört yılda da kendisi amorti edecek bir borçtur. Pankartta ayrıcı bir kısım vergiyle alakalı borçlar olduğunu da görüyoruz. Biz yaklaşık olarak seçimden 3 ay önce 12 milyon dört yüz bin lira olarak devlete olan belediyemizin vergi ve borçlarını ödedik. Hatta 1 milyon lira alacağımız kaldı. Tabii bu dönem içerisinde biz Cihanoğlu Kulesi ve etrafını da komple kamulaştırdık, bedelini ödedik. Bugün bu işin maliyeti en kötü şartlarda elli milyon liradır. Yine Cemevi yaptık ve Cemevi'yi yüzde seksen beş seviyesine getirdik. Önümüzdeki dönem bakanlık eliyle müştemelatı da gelecek. Cemevi’nin arsalarını da belediyemiz aldı ve kamulaştırdık. Belediyemizin mülkündedir. Yine kapalı pazar yeri ve hastane inşaatıyla ilgili alanların imar düzenlemeleri de yapıldı ve hayata geçmeye hazır hale gelmesini sağladık. Bu süreçte çok ciddi masraflar da karşımıza çıktı. Hepsinin üstesinden gelerek bunları da başardık. 

Cincin Kalesi'nin kamulaştırmasının bir kısmını hallettik, bedellerini ödedik ve süreç de devam etmekteydi. Netice itibariyle burada abartılı bir borç olduğunu, borcun gerçekte böyle olmadığını net bir ifadeyle söylemek isterim.  GES’ten kaynaklı ödemeler kapsamında 4-5 taksidi de geride kalan süreçte ödedik” diye konuştu. 

“KEŞKE ÜRETİME DEVAM ETSEYDİNİZ” 

“Biz tüm bu işleri yaparken de 5 yıl boyunca da işçimize, personelimize, memurumuza, çalışanımıza her ay maaşlarını da aksatmadan ödedik” diyen Kaplan, şunları kaydetti: “Zaman zaman bayramlarda imkân dâhilinde ikramiyelerini de verdik. Çalışanımıza her türlü desteği sağladık. Bahsedildiği gibi bir sigorta borcu yok ve pankartta kasıt olarak mükerrer şekilde yazılmıştır. 200 milyon olarak zikredilen borca yakın bir meblağ üzerinden kamuoyunu yanıltılmaya çalışıldığını net bir şekilde görmekteyiz. Ayrıca bunun doğru ve etik olmadığını, yasal zeminde de bir suç olduğunu hatırlatmak isterim. Biz Koçarlı’da Halk Ekmek ve Aşevi kurmuştuk. Halkımıza görevi bırakmadan hemen önce 6 liradan ekmek temin ediyorduk. Son dönemde bakıyoruz ki ne yazık ki Halk Ekmek de karalama kampanyasına konu edilmiştir. Seçimlerden 50 gün sonra çekilen fotoğraflarla ekmek fabrikasında kötü şartlarda üretim yapıldığının söylenmesi de gerçeğe düpedüz aykırıdır. Bu ayrıca hem Koçarlı Belediyesi'nin tüzel varlığına hem de Koçarlı Belediyesi çalışanlarına da bir nevi hakaret niteliğindedir. Keşke Halk Ekmek’te üretime devam etmiş olsaydınız. Bugün ekmek 10 lira, biz 6 liradan ekmek veriyorduk. Burada da kime hizmet ettiğiniz açık ve net ortadadır.”

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ” 

Kaplan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yetmedi, dar gelirli vatandaşlarımıza ücretsiz yemek hizmeti veren aşevini de kapattınız. Ve bunun gibi de bir sürü şeyi de kapatma yolunda gidiyorsunuz. Şunun altını çizeyim ki; Önemli olan bizim yaptığımız hizmetlerin üzerine sizin döneminizde ne kattığınız olacaktır. Neleri katacağınızı ya da eksilteceğinizi önümüzdeki 5 yıl boyunca Koçarlı halkı da bir bir görecektir. Bu 5 yılın sonunda da yargılayacaktır ve değerlendirecektir. Biz 5 yıl boyunca gece gündüz durmadan hizmet ürettik. Ankara'ya mekik dokuduk. Hem devletin kurumlarından, hem bakanlıklardan, hem de değişik birimlerden Koçarlı ilçemize hizmet getirdik. Cadde ve sokak yenilemelerinden tutun İmam Hatip Ortaokulu inşaatına, kilim desenli yollardan kırsal mahallelerimize kadar ilçemizin her köşesine hizmet götürdük. Bazı projelerimiz netice itibariyle yarım kaldı. Bu nedenle Koçarlı'nın bazı kronik sorunları da önümüzdeki dönem içerisinde de bitmeyecektir. Temennimiz odur ki; İnşallah sizler bizim yapamadıklarımızı başarırsınız. Biz göreve gelmiş olsaydık halkımıza vaat ettiğimiz projeler belliydi. Onları da hayata geçirecektik. Yine kamusal anlamda devletin tüm yapması gereken ya da yapacağı bir iş söz konusu olursa biz Koçarlı halkımızın rahatı, huzuru ve refahı için elimizi taşın altına koymaya da hazırız. Çünkü Koçarlı halkının çok çektiğini biliyoruz. Demokrasi şehidi Adnan Menderes’in ilçesinin hizmetin en güzelini hak ettiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda yine kamu yatırımlarıyla alakalı, olarak hükümetimiz eliyle hayata geçecek bir yatırım yapılacaksa biz hem millete vaat ettiğimiz projeler noktasında hem de Koçarlı’nın gelişmesini sağlama adına bunların da takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

“KAÇ PARAYA SATTINIZ?” 

Başkan olduğu dönemde belediyenin araç filosunu zenginleştirdiklerini hatırlatan Kaplan, “Eski traktörlerden yeni traktörlere geçtik. Yaklaşık 30 civarında aracı belediyemize kazandırdık. Geride kalan süreçte daha göreve gelir gelmez satılan kamyonlar konusuna gelecek olursak; Menderes AŞ. Üzerinden de abartılı borçlar zikredildiği ortadadır. Menderes A.Ş. bünyesinde hâlihazırda yaklaşık 15 milyon lira değerinde 12 adet araç mevcuttur. Bu araçların da tek kuruş borcu yoktur. Gelinen noktada bizim dönemimizde belediyemize kazandırılan 2 adet kamyonu sattınız. Bu kamyonların ne kadara satıldığı da mademki ‘Şeffaf Belediyecilik’ten bahsediyorsunuz ivedilikle kamuoyuna açıklanmalıdır. Kaç paraya sattınız? Kime sattınız? Bunları kamuoyuyla paylaşmamanızı da vatandaşımızın takdirine bırakıyorum. Netice olarak bunun açıklanmaması nedeniyle daha görevinizin ikinci ayında şaibe altına girmiş bulunmaktasınız. Bunu da Koçarlı halkının hak etmediğini ve sizin de şeffaf belediyecilik söylemenizle halkı yanılttığınızı düşünüyorum. Halkı bilgilendirmeniz lazım. Çünkü o kamyonlar ilk defa Koçarlı Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla kendi imkânlarıyla kurduğu bir şirket üzerinden satın alınmıştı. Önümüzdeki günlerde kamuoyundan duyduğum kadarıyla satmaya çalıştığınız, satacağınız bazı araziler olduğunu da duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

“HİZMET ÜRETTİK VE ESER BIRAKTIK” 

Kaplan, “Geriye dönük baktığımızda hem büyükşehir hem de kendi imkânlarınızla bir sürü işi başaracağını söylüyorsunuz. Ben ümit ediyorum ve yürekten istiyorum ki inşallah bunları başarırsınız ancak bu mantaliteyle Koçarlı bir arpa boyu ileriye gidemez. Tüm bunların yanında akıl hocalarınızı bir gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Çıkar odaklı anlayışla belediyeyi saran ve belediyeyi bir rant çıkar yeri olarak gören gruplarla baş etmezseniz, inanın Koçarlı'da hiçbir şey başaramazsınız. Biz beş yıl boyunca söz ve laf üretmedik. Kimin ne dediğine bakmadık. Hizmet ürettik ve eser bıraktık. Beş yıllık dönemde çalışan tüm belediye meclis üyeleri, tüm çalışan belediye personelleri ile şahsım kendi dönemimize altın harflerle adlarımızı kazıdık. Yapılan hizmetler ortadadır ve bahsedilen abartılı borç bizi töhmet altında bırakmaktan başka bir amaç da taşımamaktadır. Şişirilmiş, ikiye katlanmış ve mükerrer yazılmış borçlarla ilgili olarak tekraren şunu da hatırlatmak isterim; İddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir.  Mal Hizmetler Müdürlüğü de bunları verdiyse o da bir sorumluluk altındadır.  Borç pankartı Koçarlı Belediyesi’ni küçük düşürmekten öteye gitmez ve kimseyi de yüceltmez. Kaldı ki ben göreve geldiğimde herhangi bir pankart da asmadım. Bu siyasi etik ve nezakete de sığmayan bir harekettir” değerlendirmesinde bulundu. 

“VEREMEYECEĞİMİZ HESAP YOK” 

Açıklamasında borçlar meselesine de değinen Kaplan, “Göreve geldiğimizde Büyükşehir’e ait binayı kullandığımız için bazı güruhlar bize ‘Sığıntı başkan’ demişti. Ben size bu kelimeleri kullanmıyorum. Bizim ilçemize kazandırdığımız yeni hizmet binası Koçarlı halkının malıdır ve gelecek kuşaklara da uzun yıllar hizmet edecektir. Şu da var ki; Göreve gelir gelmez birçok haczi kaldırdık. Göreve geldiğimizde hacizlerle boğuştuk, banka kredilerini ödedik ve bir kez olsun ağzımızı açıp ‘Devri Sabık yaratma’ yoluna gitmedik. Sadece yazdığınız mükerrer borçlar haricinde şirket borçları da mükerrer olarak pankartta yer alıyor. Pankartta, ‘Piyasa ve Müteahhit Borçları’ olarak 65 milyon 740 bin lira gibi bir borç kaleminden bahsediliyor. Bunun bir açılımının yapılması lazım. Bu iddia edilen borç da rastgele ve düzmecedir. Sırf bizi töhmet altında bırakmak, kafaları bulandırmak için yazılmıştır. Böyle bir borç yoktur. Belediye canlı bir organizmadır. Süreğen ölçekte devam eden işler vardır. Bu işlere istinaden kamuoyuna ve piyasaya çok ciddi bir borcumuz da yoktur. Yapılan işler neticesinde devam eden imalatlardan dolayı 10-12 milyon civarında bir borç olduğunu biliyorum. 65 milyon 740 bin lira olarak lanse edilen borç tamamen halkı yanıltma amaçlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Daha önce ‘200 milyon lira borç var’ sözleriyle yapılan açıklamaya da uygun bir manipüledir. Biz geride kalan dönemimizde basiretli tüccar mantığıyla iyi bir yönetim anlayışı sergileyerek eserler bıraktık. Kendini bir şekilde döndürülebilir vaziyette bir belediyeyi devrettik. Alnımız ak, başımız diktir. Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR