Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkârlar kredi kooperatifleri aracılığıyla kullanılan kredilerin faiz oranlarını artırmasıyla beraber, finansman meselesi kamuoyunda yeniden tartışılmaya başlandı.

Yeni Kıroba’nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Aydın Şoförler Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, “Hepimizin bildiği gibi ülkemizde yeni ekonomik tedbirleri hepimiz yaşamaya başladık. Kredi faiz oranlarının yükselmesiyle beraber bundan esnaf ve sanatkârın kullandığı, hazine destekli krediler de nasibini aldı. Elbette şu anda kredi faiz oranımız, Halk Bankası cari faiz oranlarının yarısıyla kredi kullanıyoruz. Bunun yarısını da hazine destekliyor. Esnaf kefalet kredi kooperatifinden kerdi çeken esnafın kullandığı kredinin faizinin yarısını devlet ödüyor. Esnaf kefalet kooperatifleri esnafa o kadar fazla kredi dağıtan kuruluş haline geldi ki, devasa boyutlara ulaştı. Bu anlamda da bizim kredi temin etmemiz için çalışmalar yapılıyor. İşin aslına bakarsanız kooperatiflerdeki faiz oranları sabit değildir. Değişken oranlarda kullanılır” dedi.

“KREDİYE ULAŞIM KOLAYLAŞACAK”

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs'ta açık görüş izni tanınacak Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs'ta açık görüş izni tanınacak

Özmeriç, şöyle devam etti: “Faiz oranları yükseldikçe bizim kullandığımız faiz oranları da hazine desteği olmasına rağmen yükseldi. Tabii buradaki destek, yüzde 50’nin üzerine çıkmaya başlayınca burada katkısı diye düşünülen bir durum. Kullandırılan kredilerin de vadelerine göre değişkenlik arz etti. Kooperatif kredileriyle ilgili yeni uygulamalar da başladı. Geçtiğimiz yıllarda 5 yıl vadeli kredi veriyorduk, 6’şar aylık ödemeler oluyordu. Bu 3 yıl vadeye düştü. Esnafların limitine göre değişiklikler arz etti. Krediye ulaşma anlamında elbette piyasada başka kredi olmadığı için, bizim kredimiz hala hazine destekli olarak faizinin yarısının hazinece karşılanması dolayısıyla bize yapılan başvuruların zaman alması söz konusu oluyor. Eninde sonunda esnafın kredisini veriyoruz. Krediye ulaşılmayacak diye bir şey yok. Hatta alınan bu tedbirlerle de krediye ulaşım daha kolaylaşacaktır. Çünkü kredinin kaynak maliyetini, kredi bulmada bu faiz oranlarıyla tekrar takviye yapıldığında bize gelen kredilerin de çoğalacağını zannediyorum. Elbette kredi faizinin yükselmesi olumlu değil ama ekonomik krizden hepimiz nasibimizi aldık. Herkes elini taşın altına koyuyor.”

“700 MİLYONLUK PLASMANIMIZ VAR”

Kooperatif olarak aktif olan 3 bin ortağa 700 milyon liraya yakın kredi dağıttıklarını kaydeden Özmeriç, “Şu anda esnafın üzerinde 700 milyon kredimiz var. 700 milyonluk bir plasmanımız var. Kişi başına 750 bin liralık bir limit kullandırabiliyoruz. Tabii şartlar yerine getirildiği takdirde” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR