Seçimin ardından ekonomi yönetiminde yaşanan değişimler, faiz politikası ve kredi imkanlarının kısıtlanması piyasaları olumsuz etkiledi. Yeni faiz politikasından darbe alan sektörlerden biri de emlak sektörü oldu. Nazilli’de hizmet veren Barış Emlak’ın sahibi Güler Kurudere Akbaş gerek mevduat faizlerinin yükselmesi gerekse konut kredisi faizlerinin artışı nedeniyle emlak sektöründe durgunluk yaşandığını söyledi.

“KONUT KREDİSİNE ERİŞİM GÜÇLEŞTİ”

Yeni faiz politikasıyla birlikte yatırımcının parasını gayrimenkul alarak değerlendirmek yerine faize yatırdığına dikkat çeken Akbaş “Banka faizleri çok cazip olunca kişiler uzun vadedeki garantili yatırımlar dururken kısa vadede faiz yatırımına yöneldiler. Bu da ciddi anlamda ekonomik dengeyi alt üst etmiş durumda. Ancak emlak sektörünü çıkmaza sokan asıl sorun konut kredilerinde faizin çok yüksek olması ve bankaların konut kredisine erişimi kısıtlaması oldu. Bir miktar parası olan insanlar kredi çekip gayrimenkul almak yerine konut kredisine ulaşamadıkları için vadeli mevduata yöneldiler” şeklinde konuştu.

“TALEP DÜŞSE DE FİYATLAR DÜŞMÜYOR”

Aydınlı firmanın, marka değeri artıyor Aydınlı firmanın, marka değeri artıyor

Güler Kurudere Akbaş faiz politikası nedeniyle gayrimenkule olan talebin düşmesine karşın girdi maliyetinin sürekli artmasına bağlı olarak fiyatların düşmediğine dikkat çekti. Akbaş “İnşaat sektöründe arsa payı hariç metrekare maliyeti hızla yükseliyor. Buna bağlı olarak da talep düşük olmasına rağmen fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket oluşmuyor. Gerek kira gerekse satış fiyatlarında en fazla yüzde 5’lik bir düşüş görüyoruz” ifadelerini kullandı. (FİLİZ ÖZDEMİR)