YKS'de yapay zeka ile kopyayı "tıp fakültesini kazanmak" için çekmiş YKS'de yapay zeka ile kopyayı "tıp fakültesini kazanmak" için çekmiş

Halk Bankası’nın esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri üzerinden kullanılan kredilerin faizlerini artırmasının yansımalarını Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Karabenli’ye sorduk.

Esnafın zor koşullar altında olduğuna işaret eden Karabenli, “Tabiri caizse burnundan soluyor. İşler eskisi gibi değil. Masraflar ağır. Esnaf haklı olarak geriye dönük yüksek kredi faizini doğru bulmuyor. Şu anda bankalarda kredilerin en düşük maliyeti yıllık bazda yüzde 70’i buluyor. Herkese de vermiyor. O bakımdan kanun anlamında hükümetin aykırı yaptığı bir şey yok. Yasaya uygun. Orada bu hükümler mevcut. Madde madde sayılmış. Banka gününü beklemeden parayı tahsil edebilir, değişken faizi her an değiştirebilir…” dedi.

I M G 4841

“ESKİ TALEPLER YOK”

Kredi faiz artış oranlarına ilişkin bilgi veren Karabenli, “En düşük kredi faizi yıllık bazda 7 buçuktu, 17 yaptılar. 8 buçuk olanları 18 yaptılar. 9 buçuk olanları 21 yaptılar. O şekilde gidiyor. Bugün kredileri biz yüzde 29’la veriyoruz. Onlarda bir değişiklik yapılmadı. 242 milyar liranın yaklaşık yüzde 50’sine tekabül ediyor bu 7 buçuklar, 8 buçuklar. Bunları deprem bölgesinde güncellemediler. Tabii eski talepler yok şu anda. Faiz yükselince herkes hesabını yapıyor. Ona göre kredi kullanmaya çalışıyor. Faiz artışından dolayı krediye ilgi azalacaktır. 5 yıllık vadeler 3 yıla düşürüldü. 6 aydan 6 aya olan ödemeleri de kaldırdılar. Gene de bankalarla mukayese edildiğinde faizler uygun. Küçük esnafın 7 buçukla kullandığı faiz yüzde 17 olunca yüzde 50’den fazla faiz ödemek zorunda kalıyor. 20 lira faiz ödeyeceğinde yaklaşık 40 küsur lira ödüyor. Dolayısıyla küçük esnafı zorlayacak bir durum bu. Fakat bunlar gelişigüzel alınan kararlar değil. Tasarruf tedbirlerinden esnaf da nasibini aldı” ifadelerini kullandı.

“ESNAF BORCUNA SADIK”

Kooperatif olarak 350 milyar lira kredi dağıttıklarını aktaran Karabenli, “Geri dönüşlerimiz güzel. Herhangi bir sıkıntı yok. Esnaf, kesim olarak borcuna sadıktır. Bizim bu anlamda yıllardır sıkıntımız olmadı” görüşlerine yer verdi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR