GazeteciYazar Yılmaz Özdil, 4 – 5 Kasım tarihlerinde yapılacak CHP 38’inci Olağan Kurultayı öncesinde, 2010 yılında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ortaya atılan “Yeni CHP” söylemini eleştirerek, “AKP iktidarda oturuyorsa yeni CHP sayesinde oturuyor” iddiasında bulundu.

FOX TV’de ekrana gelen ‘İlker Karagöz’le Çalar Saat’ programına konuk olan ünlü gazeteci, “Bunları CHP olarak değil, yeni CHP olarak görüyorum. Çünkü kendilerine yeni CHP diyorlar. Yeni CHP projesi, AKP’yi iktidarda tutma projesi. 2002 yılında AKP’nin iktidara gelmesi için siyasi, ekonomik, sosyolojik çok sebep vardı. AKP’nin o dönemki kadroları, Tayyip Erdoğan bir umut olarak toplumun önüne çıkmıştı. 2002 itibarıyla haklı bir zafer kazanmışlardı. Sonra yaşanan olaylardan sonra, 2007’de Cumhurbaşkanı değiştikten sonra AKP politikaları bence Türkiye’yi felakete götüren politikalar oldu. O andan itibaren yeni CHP denen arkadaşları devreye soktular. 2010’dan beri AKP iktidarda oturuyorsa yeni CHP sayesinde oturuyor” diye konuştu.

“SEN ÖNCE MANİSA’YI KAZAN”

Özgür Özel’in CHP Genel Başkan adayı olduğunu anımsatan Özdil, şöyle devam etti: “2010’da partiye monte edildi. Manisa’da 2 kere belediye başkanlığına aday oldu, kazanamadı. Sen önce Manisa’yı kazan da Türkiye’yi sonra kazanırsın. Kemal Kılıçdaroğlu’na bakalım. Dünya tarihinde bu kadar çok seçim kaybedip bu kadar kurultay kazanan başka kimse yok. Bu iş kurultayla olsaydı Kılıçdaroğlu’nun ABD Başkanı olması gerekirdi. Tayyip Erdoğan’ı politikaları nedeniyle çok eleştiririm ama seçim kazanma dehası inanılmazdır. Kendisine, partisinin gdişine zarar veriyorsa damadının bile gözünün yaşına bakmıyor. Adamı bakan yapıyor ama o seçim bölgesinde seçim kaybedilirse şak diye görevden alıyor. Yerine çalışacak adam koyuyor. CHP değişim falan diyor ama değişen hiçbir şey yok ki.”

Özdil, “Türkiye’nin 2019 seçiminden beri kendisini muhalif olarak hisseden, AKP iktidarından kurtulmak isteyen yurttaşlar için 2 kişi öne çıkmıştı. Biri Ekrem İmamoğlu, biri Mansur Yavaş. Onlar da olmayınca, bu bir koltuk değişimi olabilir sadece” sözlerine yer verdi.

“AKP İKTİDARININ DEVAMINI SAĞLIYORLAR”

Yaşananları “guguk kuşu operasyonu” olarak nitelendiren Özdil, “Guguk kuşunun bir özelliği var. Gidiyor yumurtasını kendine ait olmayan bir yuvaya bırakıyor. Doğanın kanunu gereği bu yavru kuş, diğerlerinden önce yumurtadan çıkıyor. Çıkar çıkmaz yuvanın gerçek sahibi olan yumurtaları dışarı atıyor. Anne kuş geldiğinde kendine ait olmayan yavru kuşu kendi evladı gibi besliyor. Guguk kuşu anneden bile büyük hale geliyor, yuvayı dağıtıp gidiyor. CHP’de yaşananları tamamen buna benzetiyorum. 2010 yılından beri CHP’yle alakası bile olmayan hatta belki HDP’de, AKP’de politika yapması gereken insanları getirip partinin yönetimine oturttular paraşütle. Çocukluklarından beri CHP’ye emek veren, kendisini Atatürkçü ve cumhuriyetçi olarak nitelendiren insanları partiden dışarı attılar. Dolayısıyla bu partinin 2010 yılından beri var oluş sebebi, AKP iktidarının devamını sağlamak” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li İnci, belediye başkanlığına talip CHP’li İnci, belediye başkanlığına talip

“BENİ MEDYADAN TASFİYEYE ÇALIŞTILAR”

14 ve 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de konuşan Özdil, “İmamoğlu ya da Yavaş yapılsaydı bu seçim kazanılırdı. Bütün Türkiye bu iki isimden birini istedi. Kemal Kılıçdaroğlu ‘illa ben olacağım’ dedi. Dediler ki, ‘sen hiçbir ankette çıkmıyorsun.’ Hiçbir ankette de çıkmıyordu. İmamoğlu ve Yavaş, anketlerde Tayyip Erdoğan’ı geçiyordu. CHP medyası değil, AKP medyası Kılıçdaroğlu’nun aday olması için her şeyi yaptı. Çünkü o seçimi Erdoğan’ın kazanmasının tek yolu Kılıçdaroğlu’nun aday olmasıydı. Ben bunu söyleyince beni medyadan tasfiye etmeye çalıştılar. Şimdi değişim diyorlar. Değişim falan yok. Bunların görevi AKP’yi iktidarda tutmak. Tayyip Erdoğan, ‘Allah herkese bunun gibi muhalefet nasip etsin’ diyor. Adam daha ne desin?” diyerek sözlerini tamamladı. (KIVANÇ UĞUR)