Nazilli’de bulunan bir eğlence mekanında geçtiğimiz cumartesi akşamı yaşanan olayda sigara denetimi için mekana gelen bir sivil polis ve olayı görüntülemeye çalışan Nazilli’de faaliyet gösteren internet Haber Sitesinde muhabir olarak görev yapan Günay Pabuşçu darp edildi. Olayın ardından darp olayını gerçekleştiren U.K. isimli kişi tutuklanırken, olaya karışan 5 kişi gözaltına alındı. Ayrıca olay sırasında mekanda bulunduğu öne sürülen Nazilli Belediyesi’nde görevli zabıta memuru K.Y. hakkında idari soruşturma başlatıldı.


DARP MAĞDURU MUHABİR YAŞADIKLARINI ANLATTI

Olayın ardından Aydın ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Nazilli Belediye Meydanı’nda ortak basın açıklaması yaptı. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Engin Tulumbacı’nın da katılarak destek verdiği açıklamada basın mensupları zorbalığa karşı ses yükseltti. İlk olarak darp edilen muhabir Günay Pabuşçu yaşadıklarını anlattı. Pabuşçu "Arkadaşlarımla mekanda bulunuyordum. Olay çıktığını görünce gazetecilik refleksi gereği yaşananları kayıt altına aldım. Bir süre sonra çalışanlar tarafından darp edilerek görüntülerim zorla silindi. Olayın ardından şikayetçi olduğumu ve şahısların gözaltına alındığını bilmenizi isterim. Burada toplanmamızın amacı benim başına gelen başkasının başına gelmesin. Destek olan herkese çok teşekkür ederim. Biz onurlu mücadelemize her zaman devam edeceğiz" dedi.

SAVCILARI GÖREVE DAVET ETTİ 

Türk Tabipleri Birliği Aydın’daki saldırıyı kınadı Türk Tabipleri Birliği Aydın’daki saldırıyı kınadı

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi Uzun, "Bugün biz buraya sadece Günay'a sahip çıkmak için gelmedik, mesleğe sahip çıkmak için geldik. Söz konusu gazetecilik olduğunda bu tablo her zaman olacaktır. Hangi meslektaşımızın saçının teline zarar gelse biz bu güçlü duruşu her zaman sergileyeceğiz. Biz bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuşurken Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen ise "Gazetecilere yönelik saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar ifade ve basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Sorumluluk sahibi tüm çevrelerin basın ve ifade özgürlüğü noktasındaki görevlerini yerine getirmelerini ve demokrasinin güvencesi olan gazetecilere saldırı yapılmaması yönünde sorumlu davranmalarına davet ediyoruz. Gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla ödüllendirilmemeleri için Nazilli ve benzer bir olayın yaşandığı Fethiye Cumhuriyet Savcılığı'nı göreve çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. Alkışlı protesto ile son bulan programın ardından basın mensupları Nazilli İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım’ı ziyaret etti. (FİLİZ ÖZDEMİR)