Aydın’ın başlıca ihracata ürünlerinden olan kuru incirin TARİŞ İncir Birliği alım fiyatları belli oldu. Rakamlar kuru incirin kalitesine göre belirlenirken, bu yılki alım fiyatlarının kilogramı 20 TL ile 116 TL arasında değişiyor.

yahya anlıak (1) (3)

Tariş’in açıkladığı incir fiyatlarına ziraat odası başkanlarından farklı yorumlar geldi. Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, rakamların üreticide memnuniyet yarattığını belirterek “Fiyatlar makul seviyelerde ancak rekolteyle ilgili öngörüde bulunmak zor. Çünkü yağmurlardan ve nemden etkilenen bir ürün. Eylül ayının ortalarına kadar herşey netleşmiş olur” dedi.

Atay’dan CHP’nin önergelerine yanıt Atay’dan CHP’nin önergelerine yanıt

naim özdamar (2)

“ÜRETİCİYE MALİYETİ 84 LİRA”

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar da kuru incirin yetiştirilen bölgelerde görülen yağışlı havanın incir kalitesini düşürdüğüne dikkat çekti. Başkan Özdamar “Hesaplarımıza göre bir kilo kuru incirin üreticiye maliyeti 84 lira. Hava koşulları kuru incirde kaliteyi düşürüyor. Bir diğer sorun ise ilk gemi kaldırma tarihinin ileriye atılması. İhracatçılar genellikle aflatoksin mücadelesini bahane ediyorlar ama bu teknik olarak doğru değil. Aflatoksinle mücadele incir bahçesinden başlayıp tüm aktörlerin elinde aralıksız yapılması gereken bir işlem. Ayrıca yeni sezon inciri çıkmasına rağmen beyaz kutu denen kaçak bir ihracat şekli var. Bazı ihracatçılar Yunanistan ve İtalya’ya incir satıyorlar. Onlar da bizim incirlerimizi kendilerininmiş gibi Avrupa’ya pazarlıyorlar” sözlerini kaydetti. (FİLİZ ÖZDEMİR)