Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi, kentte yaşama geçirilmesi planlanan önemli yatırımlara işaret ederek, ilerleyen süreçte Aydın’ın işsizlik oranının eksilere düşebileceğini iddia etti.

Gazeteci Merdan Yanardağ'a 2,5 yıl hapis cezası verildi Gazeteci Merdan Yanardağ'a 2,5 yıl hapis cezası verildi

İşsizlik ve istihdam konusunda Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Terzi, “Son 9 ayda, 1 Ocak ile 15 Eylül 2023 döneminde İŞKUR olarak özel sektörde 20 bin 964 kişilik işe yerleşime aracılık ettik. Bu 20 binin 8 bini kadınlardan oluşuyor. 8 bin 465’i genç, 418’i engelli vatandaşlarımız. Sosyal yardım alanlar, engelliler, gençler ve kadınların istihdamına öncelik veriyoruz. Şu bir realite: evet, Aydın tarım, turizm ve sanayi kenti. Aydın ihracatında son 2 yılda ciddi bir atılım söz konusu. Bir milyarın üzerine çıktı. İnşallah bu daha da artacak. Tabii turizmde aldığımız duyumlar çok iyi” dedi.

“SAYILI FİRMALAR GELİYOR”

Firmaların nitelikli işgücüne olan gereksiniminin sürdüğünün altını çizen Terzi, şöyle konuştu: “Bugün yüzde 17 – 18 oranında genç işsizliği var ama sanayide de ara eleman konusunda ciddi bir ihtiyaç var. Bu konuda açık işler mevcut. İş arayanla işverenin buluşması çok önemli. İnşallah bunu çözdüğümüz zaman, insanları nitelikli hale getirdiğimizde işsizlik azalacaktır. Genç işsizliğin yüzde 25 olduğu dönemde, işverenin yüzde 20’si de aradığı nitelikte eleman bulamadığını söylüyor. Aydın, coğrafi konum itibarıyla çok önemli yerde. İlimizde 7 organize sanayi bölgesi (OSB) var. Açılan OSB’ler doluyor. Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin yaşama geçmesiyle birlikte benim iddiam, Aydın’ın işsizlik oranı eksilere düşebilir. Buharkent ve Çine’deki OSB’lerde çok ciddi yatırım var. Türkiye’nin sayılı firmaları buralara geliyor. Söke hakeza öyle. Aydın’dan İzmir ve Denizli’ye işçi göçü de var. Uygun nitelikte iş bulan insanlar oralara gidiyor.”

GENÇLERE SESLENDİ

Açıklamasında gençlere de önerilerde bulunan Terzi, “Hangi mesleği seçmiş olurlarsa olsunlar, Türkiye’nin geleceği gerçekten açık. Mühendislikler revaçta ve gençlerimiz bu alanda iş buluyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bu yüzyıl bizim olacak, Türklerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin olacak. Bizim de buna ayak uydurmamız, bu alanda kendimizi yetiştirmemiz lazım” diye konuştu.

“İŞKUR, BÜYÜK BİR İŞVEREN”

İŞKUR’un uyguladığı Toplum Yararına Projelerden (TYP) söz eden Terzi, “Biliyorsunuz, okullar açıldı. Aydın’daki okulların bakımı, çevre temizliği, düzenlemesiyle ilgili 610 personel desteği sağladık. İl geneli için geçerli bu rakam. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde 165 kişi başladı. KYK yurtlarının temizlik ve bakım işlerinde görev alıyorlar. Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze 32 kişi, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüze ve İncirliova Kaymakamlığımıza verilen işçiler var. İŞKUR da büyük bir işveren. Binin üzerinde çalışanı var. Aydın’da ilk 5 – 6’ya girebiliriz. TYP ile birlikte bu böyle” ifadelerini kullandı.

Terzi, kendini geliştirmek isteyen, iş arayan veya işini değiştirmek isteyen tüm vatandaşları İŞKUR İl Müdürlüğü ile Nazilli, Söke ve Kuşadası’ndaki hizmet merkezlerine davet etti. (KIVANÇ UĞUR)