Türk siyasetinde “Baba” lakabıyla bilinen, 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de bulunan Süleyman Demirel Müzesi, 2014 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Germencik’te üreticilere gece eğitimi Germencik’te üreticilere gece eğitimi

Açılışı Demirel tarafından yapılan müzede, ünlü siyasetçi ve devlet adamının Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde biriktirdiği binlerce materyal, çeşitli tarihlerde çekilen fotoğrafları, bal mumundan yapılan heykeli, yarım asırlık siyasi yaşantısının önemli gazete manşetleri, smokini, imzaladığı belgeler ve benzeri objeler ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Süleyman Demirel Külliyesi içinde bulunan müzede Aydın’la ilgili bir detay da dikkati çekiyor. 1987 referandumunda 12 Eylül darbesinin ardından getirilen siyasi yasakların kalkması için Demirel’in Aydın’da gerçekleştirdiği kampanyaya ilişkin gazete kupürleri müzede sergileniyor.

IMG_8827

MAZİYE YOLCULUK

O dönemde siyasi yasaklı olan Demirel’in üstü açık araba üzerinde fotoğrafının yer aldığı “Yedi saat açık araba ile güneş altında kaldı” başlıklı 27 Ağustos 1987 tarihli gazete haberinde, “Aydın’a üstü açık arabayla giden Süleyman Demirel, saatlerce güneş altında kaldı. Kendisiyle konuşabilmek için yol boyunca toplanan vatandaşlar tarafından sık sık arabasının önü kesilen ve bu yüzden iki buçuk saatlik yolu yedi saatte alan Demirel’in kafası güneşten kızdı. Yasaklı lider fotoğraflarda görüldüğü gibi sık sık şişe suyu ile kafasını ıslatıp serinlemeye çalıştı” ifadeleri yer alıyor. (KIVANÇ UĞUR)