ADÜ İslam Araştırma Topluluğu tarafından 25 Mayıs’ta düzenlenen, ‘Fatih, Fetih ve Medeniyet’ başlıklı konferansta Fatih Sultan Mehmet Han’ın bilinmeyen yönleri, kişiliği, fetihten önce yapılan savaş hazırlıkları gibi konular ele alındı.

FEODAL DÖNEMİN BİTİP YENİ ÇAĞIN BAŞLAMASINI SAĞLAYAN FETİH”

ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kemal Ramazan Haykıran konuşmasında, 570. yılında İstanbul’un fethinin dünya tarihi açısından önemli olaylardan birisi olduğunu belirterek; “Bir çağı kapatıp bir çağı başlatan bu olay, dünya tarihinin önemli bir kırılma noktasıdır. Özellikle Avrupa’da feodal dönemin bitip yeni çağın başlamasını sağlayan İstanbul’un fethi bu özelliği sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKLER İSTANBUL’A HAKK ETTİĞİ DEĞERİ VERMİŞ OLACAK”

İstanbul’un fethinde kullanılan topların surları yıkabiliyor olması gerçeğinin Avrupa’daki surlar içindeki güvenliği tartışır hale getirdiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Haykıran, “Bu durum feodal kalıpların yıkılıp yeni imparatorlukların ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Türkler burada kültür ve medeniyet dünyasında takip eden yüzyıllarda İstanbul’u inşa edip şehre hak ettiği değeri vermiş olacaktır” dedi.

ADÜ personeli ve öğrencilerinin katıldığı program, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’in Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran’a, katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi. (ERDAL GÜNDÜZ)

Seçim günü temsili oy pusulasıyla sürpriz evlilik teklifi Seçim günü temsili oy pusulasıyla sürpriz evlilik teklifi