İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, TBMM Genel Kurulu’nda, Işıklı’daki KYK Yurdu’nda meydana gelen ve ADÜ öğrencisi Zeren Ertaş’ın ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin CHP tarafından verilen önergeyle ilgili konuştu.

CHP Çine’de yerel seçimlere hazır CHP Çine’de yerel seçimlere hazır

Karakaş, “Geçtiğimiz günlerde Aydın'da devletimizin yurduna emanet edilmiş Zeren Ertaş kızımızın acı haberiyle hepimiz içi yandı. Öncelikle buradan değerli ailesine, arkadaşlarına ve tüm milletimize bir kez daha başsağlığı diliyorum. Anne-baba olarak; yetiştirip, büyütüp, vatana millete hayırlı birer evlat olsun diye devlete teslim ettiğimiz çocuklarımız maalesef, devlet tarafından, liyakatsiz kadrolar tarafından zayi ediliyor. Milletimizin kürsüsünden, iktidara, Zeren kızımızın babasının sözlerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum; baba der ki: ‘Ben devlete inancımı kaybettim. Çocuğumu ilk defa devlete emanet ettim ancak devlet benim çocuğuma bakamadı.’ Bir babaya bunu söyletmeye hiç utanmıyor musunuz? Devleti milletin gözünde bu hâle düşürmeye hiç utanmıyor musunuz? Liyakatsiz kadrolarınız sayesinde, maalesef, Türk milleti devlete olan güvenini kaybetmiş durumda” ifadelerini kullandı.

“KENDİLERİNİN HİÇ Mİ EVLADI YOK?”

Olaydan hemen sonra birçok yerden yurtlarla ilgili bilgi notları geldiğini kaydeden Karakaş, şöyle devam etti: “Yine aynı gün, Aydın Berin Menderes KYK Yurdu’nda, oradaki öğrencilerin fotoğrafını çekip attığı bu kırmızı etiketli asansör. Bu yurtta 3 tane asansör var, 3’ü de kırmızı etiketli ancak bu 3 asansör de kullanılıyor. Şimdi, kırmızı etiket demek şu arkadaşlar: Asansör muayenesi yapan şirketler… 4 tane renk vardır; kırmızı ve sarı etiket asla kullanılmaması gereken asansör demektir; mavi etiketli asansör, kusurlu ancak kullanılabilir demektir, yeşil etiket ise kullanılabilir demektir. Kırmızı etiket demek her an düşmeye, her an tehlikeye maruz kalınacak demektir. Şimdi, sadece Aydın'da değil, birçok yurdumuzda, Sinop'ta Seyyid İbrahim Bilal KYK Yurdunda asansör şikâyetini belirten öğrencimize yurt müdürü ‘Korkuyorsan, çakılacağını düşünüyorsan asansöre binme.’ diyor. Yine, Ordu’nun Fatsa ilçesinde asansör 4’üncü katta duruyor, arkasından öğrenciler arkadaşlarını kurtarıyor ve asansör hemen yere çakılıyor. Bu yurt müdürleri, bu kadar liyakatsiz kadrolar bizim evlatlarımızın hiç mi değerini bilmiyor, kendilerinin hiç mi evlatları yok? Bütün iktidarı, tüm milletvekillerini bu arkadaşlarımızın takipçisi olmaya davet ediyorum.” (KIVANÇ UĞUR)