İTO Baklava, Pasta ve Şekerli Mamüller Meslek Komitesinden yapılan açıklamaya göre, ünü dünyaya ulaşan, AB nezdinde de tescil edilen baklavanın en iyi şekilde üretilmesi için çalışmalar farklı kurumların işbirliğiyle sürdürülüyor.

Bu kapsamda Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulunda düzenlenen yarışmanın finalinde, ön elemeyi geçen 4 yarışmacı en iyi ev baklavasını yapmak için mücadele etti.

Yarışmanın birincisi Ceylan Varlı, ikincisi Pınar Yalçınkaya, üçüncüsü Tuğba Altay, dördüncüsü ise Reyhan Saparlavarlı oldu.

Birinciye istihdam imkanı sunulurken, tam altın hediye edildi. İkinciye yarım, üçüncüye çeyrek, dördüncüye gram altın, tüm yarışmacılara da katılım belgesi verildi.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, burada yaptığı konuşmada, "Sadece ekonomilerin değil, kültürlerin de küreselleştiği bu dünyada baklavayı öne çıkaracak unsurlardan en başta geleni elbette mahir ellere emanet edilmesi. Bu anlamda sektöre yetişmiş eleman kazandırabilmek ve bu sektöre gönül verenleri teşvik etmek amacıyla çıktığımız bu yolda kadınlarımızdan gördüğümüz teveccüh bizleri son derece memnun etti." ifadesini kullandı.

Torunlarının adını verdikleri oğlağa bebek gibi bakıyorlar Torunlarının adını verdikleri oğlağa bebek gibi bakıyorlar

İTO Baklava, Pasta ve Şekerli Mamüller Meslek Komitesi ve BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım da bu yıl baklava ihracatının 350 milyon liraya ulaşacağını belirterek, "Türkiye'de şu an günlük üretimimiz 1500 tona, sadece baklava üretimi yapan işletme sayımız 125 bine ulaştı. Buna kadayıf ve künefe üreten işletmeleri de eklersek, tatlı üretiminde 200 bin işletmeci firmamız bulunuyor." bilgisini verdi.

Yıldırım, baklava sektörünün yaklaşık 500 bin kişiye doğrudan istihdam imkanı sağladığına dikkati çekerek, sektörün gelişiminin devam etmesi, istihdamının artması, ekonomiye katkısının sürmesi için tüm paydaşlar birlikte çalışmaya ve her alanda ellerini taşın altına koymaya devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: AA