31 Mart seçimlerinde MHP’den CHP’ye geçen Karacasu Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısında 9 gayrimenkul için satış kararı alındı. Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı icralık borçlar nedeniyle satışa mecbur kaldıklarını belirterek “Satmazsak belediye binasını kaybedebiliriz. Bütçe 90 milyon lira, acilen ödenmesi gereken 23 milyonluk borç var” sözleriyle satış kararını savundu. Belediyeye ait 9 gayrimenkul için satış kararı alınması ilçede tartışmaları da beraberinde getirdi. “Karacasu Memleketim” isimli facebook grubunda paylaşım yapan vatandaşlar satış kararına ilişkin görüşlerini aktardı.

“VEBAL ALTINDA KALACAKSINIZ”

Grupta paylaşım yapan Halil İbrahim Kambak isimli vatandaş kararı sert sözlerle eleştirirken “Öyle bir vebal altında kalacaksınız ki hakkınızda ummadığınız küfür ve beddualar edilecek. Üstelik Karacasu'ya da en büyük kötülüğü yapmış olacaksınız. Hani fabrikaları satanlar hakkındaki düşüncelere ne oldu? Ulu Önder Atatürk neler yaptı bakın! Söylevi ve Tek Adamı lütfen okuyun. Hani Kent Konseyi? Öyle üçbeş kişi bu konuda karar alamaz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BÜYÜKYAPICI’YI SAVUNDU

Kuşadası’nda yaz spor okulları için kayıtlar başladı Kuşadası’nda yaz spor okulları için kayıtlar başladı

Fevzi Orçun isimli vatandaş ise “Yiyip içip sofrayı siz toplayın, bulaşığı siz yıkayın diyenlere de bir çift sözünüz yok mu?Sıfır borçla belediyeyi teslim almışsın, 5 yıl sonra seçimi kaybedip teslim etmişsin. Devir teslim töreninde 9 milyon dediğin borç, 69 milyon çıkmış. Bu borcun karşılığı nerede? Yok. İnek hikayesi. Dağ, yandı bitti kül oldu. Bunlara tek kelimen yok mu? 2009-2019 yılları arasında 10 yıl 1 metrekare yer satmayan, hatta yer alan, bir başkan, şimdi niye satsın ki? Önce, insaf ve izan, sonra kantarda hile yapmayalım lütfen” diyerek MHP’li başkanları eleştirdi. Bir başka vatandaş Bülent Deniz “İşi ehline bırakın. Gerekeni gerektiği gibi yapar başkanımız. Bu borç başka türlü kapanmaz” diyerek Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı’yı savundu.

HER İKİ BAŞKANI DA ELEŞTİRDİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde görevli bürokrat Aydın Dikmen ise Açıklanan borç Belediyenin bütçesinin yüzde 20'si kadar. Bu borçla çalışılmaz, satış şart lafları belediyeyi küçük düşürmekten belediyeye olan güveni sarsmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Bitmeyen servet itibardır. İtibarı kırdın mı bittin demektir. Teslim alınan Belediyede son beş yılda yapılanların yetersiz olduğunun, borcun usulsüz olduğunun düşünülmesi halinde şüpheleri belirtir bir suç duyurusu dilekçesi hazırlanıp ilgili makama gönderilir. Gerekli inceleme ve soruşturma, kavuşturma ilgili makamlarca yapılır. Ben de bir eser göremiyorum ama bu belediyelerin görevleri eskisi gibi değil, Köylere de hizmet sunuyorlar, bütün İlçe genelini dolaşıp öyle konuşmak lazım. Belki oralarda hizmet sunmuşlardır, biz görmüyoruzdur. Ama bu borçtan kötü utanılacak durumlar var. Halkın değil meclisin seçtiği eski belediye başkanı 9 milyon borç var, alacakta var’ diyor. Yeni başkan borç 50 milyonun üzerinde diyor. Birkaç gün sonrada altmış milyondan fazla diyor. Sonra da Belediye Muhasebe Usulü yönetmeliğinde bulunmayan bir örnek tabloyu asıyorlar. Mizanı bilgisayardan çıkarıp asacak kadar bir iş. Bu yazıyı okuyanlar Belediyenin hesapları götürü usül bakkal hesabı gibi diyecek. Hesabın karışık olması kamuoyuna böyle sunulması ve iflas açıklayan tacir gibi satış şart, satmamız lazım, çok sakıncalı davranışlar bunlar. Ben iflas ettim, arabam, evim satılık desen kim gelir almaya? Elbette fırsatçılar, malın mülkün değeri düşer borç arasan kimse borç vermez. Belediye eski yönetimi başarısız olabilir, inşallah en kötü dönem geçmiş dönem olur bir daha böyle şeyleri konuşmayız. İlçemiz Belediyesinin daha zengin, daha itibarlı olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR