TBMM Genel Kurulu’nda torba kanun teklifi üzerinde konuşan İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, vatandaşların simidi bile kredi kartıyla alır hale geldiğini iddia etti.

Karakaş konuşmasında, “Birkaç gün önce Sayın Şimşek (Hazine ve Maliye Bakanı) iş ve finans dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği bir yemekte ‘Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülke biziz ve bu uygulamalar vatandaşın gelirinden fazla harcamasına neden oluyor’ demiştir dolayısıyla bunun kaldırılması gerektiğini söylemiştir. Sayın Şimşek'e şunları sormak istiyorum: Bakanlığınızdaki bürokratlar huzur haklarıyla ceplerini doldururken çocuklarımızın okulu aç gitmesi iyi midir? Ekonominin bütün yükünü çalışanın sırtına yükleyip patronların vergi borçlarını bir imzayla silip milletimizin parasını yandaşlara peşkeş çekmek iyi midir? İktidarınızın yarattığı ekonomik kriz yüzünden milletimizin çöpten ekmek, meyve, yemek toplar hâle gelmesi çok mu hoşunuza gidiyor? Birilerine yazlık saraylar, uçan saraylar alınırken yarattığınız enflasyon canavarı yüzünden birbirini öldüren ev sahibi ve kiracılar olması hoşunuza gidiyor mu? Milletimizin simidi bile kredi kartıyla alır hâle gelmesi, kimi vatandaşımızın ise ancak yarım simit alabilecek durumda olması hoşunuza gidiyor mu? İşte size 2023 yılı Türkiye tablosu” ifadelerini kullandı.

“AÇLIĞI BESLENME ÇANTALARINDA GÖRECEKSİNİZ”

İYİ Parti hakkında karar verildi İYİ Parti hakkında karar verildi

Bakan Şimşek’e “Memleketimizi çeyrek simidin, bayat ekmeğin, boş baklavanın, boş tostun, boş gözlemenin satıldığı bir hâle getirdiniz. Bakın arkadaşlar, bunlar, dükkânların camlarındaki afişlerdir: ‘Yeni ürün, boş baklava 19.90 lira.’ yazıyor. ‘Boş tost bulunur. İçinde ekmek, biber ve ketçap.’ yazıyor. Aynı şekilde, simit tezgâhlarında ‘Kredi kartı geçerlidir.’ yazıyor. ‘3 adet bayat ekmek 1 lira.’ yazıyor. Bunlar utanç verici bir durumdur. Milletimizin hâlini görmek istiyorsak çocuklarımızın beslenme çantasının içine bir bakalım. Anneler çocuklarını okula, ekmeğin arasına sadece 3 zeytin koyarak gönderiyorlar. Biraz vicdanınız varsa sefaleti, açlığı, yokluğu evlatlarımızın beslenme çantasında göreceksiniz. TÜİK verilerine göre çocuklarımız et, balık ve tavuk gibi proteinli gıdaları düzenli olarak alamıyorlar; üçte 2'si de her gün ekmek ve makarna gibi gıdalarla karbonhidrat ağırlıklı besleniyor. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların fiziksel ve zihinsel gelişimi Türkiye'nin gerçek beka meselesidir” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR