Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasından önce yaptığı sosyal medya paylaşımında, “İçişleri Bakanı olarak sığınmacıları göndereceğini’ belirten Özdağ’ın imzaladığı mutabakat metninde bakan olacağıyla ilgili herhangi bir ibare yer almadı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini duyurdu.  Her iki liderin yaptığı açıklamalardan sonra imzalanan protokol kamuoyuna duyuruldu. Protokolde Anayasa’nın ilk dört maddesi ve 66’ncı maddesinin değiştirilemeyeceği, ‘milli, üniter ve laik’ devlet yapısından vazgeçilmeyeceği, mültecilerin bir yıl içinde geri gönderileceği, terörle mücadelenin sürdürülmesi, kayyum atamalarının yargı kararıyla sürdürülmesi, atamalarda liyakatin esas alınacağı, ve yolsuzlukla etkin mücadele edileceği yönünde anlaşmaya varıldı.  

Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın imzaladığı yedi maddelik protokolde şu ifadeler yer aldı;

Kapsam: Bu protokol, Zafer Partisi ile millet ittifakı bileşenleri arasında, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır.

Amaç: 21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi, millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.

Temel İlkeler

1-Anayasamızın ilk dört maddesi ve 66’ıncı madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç bir yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

Aydın’daki OSB’lerin başkanları istişare toplantısında buluşacak Aydın’daki OSB’lerin başkanları istişare toplantısında buluşacak

4-Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır. (MURAT TAN)