Bu sene Kurban Bayramı Haziran'ın 16'sında başlıyor. Bayrama bir aydan fazla olmasına rağmen vatandaşlar kurbanlık bakmaya başladı. Vatandaşları kurbanlık alırken dikkat etmesi gereken noktaları Aydın’da veteriner hekimlikle uğraşan Binnaz Sakız, Yeni Kıroba Gazetesi’ne anlattı.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.48.42

Yusuf Öztunç sonsuzluğa uğurlandı Yusuf Öztunç sonsuzluğa uğurlandı

Sakız, özellikle büyükbaş hayvanlar için veteriner sağlık raporu ile birlikte pasaportun ve küçükbaş hayvanlar için nakil belgesinin olmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, hayvanların genel sağlık durumu ve dış görünümü üzerinde de duran Sakız, “Hayvanların dış görünüşlerine mutlaka dikkat edilmeli. Zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşli, etleri olgunlaşmamış, kılları karışık ve mat halde olan bakışları ve dış görünümü canlı olmayan çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemelidir” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.50.06

KESİM YAPARKEN DE DİKKAT!

Kurbanlık hayvanın dış görünüşünden fark edilemeyen enfeksiyonlar olabileceğini ve kesim yaparken de vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyleyen Veteriner Sakız, “Kurban karkas etlerinde özellikle insan sağlığı için tehdit oluşturan hastalık etmenlerine dikkat edilmelidir. Karkas da karaciğerde ve diğer organlarda büyüme, kanama, renk değişimi gibi durumlar insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturabilir” dedi. Ayrıca, karkas etlerinde görülen herhangi bir şüpheli durumda, vatandaşların en yakın veteriner hekime veya il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine başvurması gerektiğini vurguladı.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA