Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’nci yıldönümü nedeniyle Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kent Meydanı’nda tören düzenlendi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, 3 pare top atışıyla devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı sunuldu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da törene kutlama mesajı gönderdi. 

IMG_7259

“BAĞIMSIZLIĞIMIZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ” 

Törende konuşan Başkan Çerçioğlu, Atatürk’ün “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” sözünü hatırlatarak, “7 Eylül, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen atalarımızın ölümü göze aldıkları gündür. İşte bu inançla 101 yıl önce kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, tek yürek olan Aydınlıların en büyük destanı yazdığı gündür. Bizler o büyük mücadelede Aydın’ı düşmana teslim etmeyen Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Albay Şefik ve Çete Ayşe gibi hürriyet aşkıyla canını ve kanını bu topraklar için feda eden efelerin gururlu ve başı dik torunlarıyız. Kurtuluş mücadelesinin en büyük destanının yazıldığı Aydın, 2 kez işgal edilip, 2 kez bağımsızlığına kavuşan tek şehirdir. Bizler bu şanlı destanın mirasçıları olarak bağımsızlığımızdan hiçbir zaman taviz vermedik, asla da vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

IMG_7294

“CUMHURİYETİN NEFERİYİZ” 

“Her zaman cumhuriyetin neferi olmaya devam edeceğiz” görüşünü vurgulayan Çerçioğlu, şöyle konuştu: “Atatürk’ün devrimleri ışığında Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatacağız. Başta Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlık uğruna hayatlarını feda etmiş tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Efeler diyarı Aydın’ımızın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.”

IMG_7275

ÖDÜLLER VERİLDİ 

Çerçioğlu, konuşmasının ardından bayrak çeken efelere hediye takdim etti. Ardından günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından hediyeleri verildi. 

IMG_7312

Aydın Büyükşehir Belediye Bandosu’nun konserinin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. 

Başkan Ömer Günel’den vandallığa sert tepki Başkan Ömer Günel’den vandallığa sert tepki

WhatsApp Image 2023-09-07 at 11.47.12

Etkinlik, protokol üyelerinin Yedi Eylül Şehitler Abidesi ve Çanakkale Şehitleri Anıtı’na şükran ziyareti ve karanfil sunumuyla sona erdi. 

IMG_7253

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM 

Törene Vali Yakup Canbolat, AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Seda Sarıbaş, Ömer Özmen, CHP Aydın milletvekilleri Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül, Evrim Karakoz, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, AK Parti İl Başkanı Gökhan Ökten, CHP İl Başkanı Hikmet Saatçı, İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner,  Demokrat Parti İl Başkanı Serhat Emanet,  Saadet Partisi İl Başkanı Fatih Karahan’ın da arasında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. (KIVANÇ UĞUR) 

IMG_7248