20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuru duyurusu yayımlandı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuru duyurusu yayımlandı

Kuyucak’ta jeotermal firmalarının sebep olduğu krizlere bir yenisi eklendi. Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan bir incir bahçesini satın alan firmanın arazi üzerindeki incir ağaçlarını kesmesi çevre köylerde yaşayan vatandaşları ayağa kaldırdı.

Yaklaşık 500 kişiden oluşan grup Kurtuluş’ta jeotermal karşıtı eylem yaptı.

Eyleme Kuyucak Belediye Başkanı CHP’li Uğur Doğanca ve Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar da destek verdi.

“TARIM ARAZİLERİ RİSK ALTINDA”

Söz konusu jeotermal firmasının Kurtuluş, Gencellidere, Gelenbe, Feslek, Ortakçı mahallelerini kapsayan 50 bin dekarlık alanı başka bir firmadan devraldıkları, alan içindeki bazı tarım arazilerini satın alarak üzerinde bulunan ağaçları kestikleri belirtilirken, Aydın’da en kaliteli incir ve zeytinin yetiştiği alanda yapılan ağaç katliamı çevrede yaşayan vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Eyleme destek veren uzmanlar jeotermal firmalarının yaptığı çalışmalar nedeniyle bölgedeki yer altı sularındaki arsenik ve tuzluluk oranının kabul edilebilir rakamların çok üzerine çıktığına dikkat çekerek ileriki yıllarda toprağın tarım yapılamaz hale geleceğini savunuyor. Öte yandan edinilen bilgiye göre bölgedeki yeraltı sularının jeotermal enerji üretmek için yeterli basınç ve ısıya sahip olmamasına rağmen firmalar tarafından büyük meblağlar ödenerek satın alınması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR