AYSO ve İŞKUR iş birliği ile iki yıldır yürütülen, sanayici firmaların dış ticaret potansiyelini arttırmak amacıyla uzman kadroların yetiştirilmesini amaçlayan ‘’Dış Ticaret Pazarlama ve İstihbarat Personeli Yetiştirme Projesi’’ eğitimi üçüncü dönemi 27 Nisan-24 Mayıs’ta AYSO’da gerçekleşti. Eğitimi tamamlayan kursiyerlerin sertifikalarını, AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş ile AYSO Dış Ticaret Danışmanı Fahrettin Koşan verdi.

Aydın’da sandıkların yüzde 63’ü açıldı Aydın’da sandıkların yüzde 63’ü açıldı

MESLEKİ GELİŞİME KATKI SAĞLAYACAK

Sertifika töreninde konuşma yapan Başkan Maraş, “Kursiyerlerimiz gerçek ihracat müşterileri bulma, iletişim, teklif alma ve teklifi siparişe dönüştürme yöntemleri konularını içeren toplam 24 saatlik eğitim aldılar. Bu eğitimle birlikte sanayici firmalarımıza dış ticaretlerini artırabilecekleri yetişmiş elemanları bulmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz eğitim programımız mesleki gelişime de katkı sağlayacağına eminim. Eğitimlerini tamamlayan kursiyer arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. İş başvurularında kendinize güvenin. Öğrendiğiniz bu değerli bilgiler sahadan deneyimlerle oluşmuş çok kıymetli deneyimlerin toplamıdır’’ dedi. 

AYDINLI FİRMALARA ÇAĞRI

Başkan Maraş, ihracata yönelik çalışan tüm firmalara dış ticaret pazarlama ve istihbarat personeli istihdam etmeleri çağrısında da bulunarak, “Ürünlerin en karlı şekilde hangi ülkelere ihraç edebileceklerini analiz edecek yetenekte uzmanlar yetiştirdiğimize inanıyorum. Bu imkândan tüm firmalarımızı faydalanmaya çağırıyorum. Bu konularda ihracatçı her üyemiz uzun vadeli düşünerek bu konularda yetişmiş hazır iş gücünü mutlaka kullanmalıdır. Böylece, iç piyasadaki sıkışıklığı, dünya piyasalarında potansiyel onlarca ülke pazarına girerek çok rahat aşabileceklerdir. Önümüzdeki eğitimlerimizde ihracatçılarımızın mevcut personellere verilecek eğitimler için başvurularını bekliyoruz. Bu faaliyetimizde, önemli katkılarından dolayı Dış Ticaret Danışmanımız Fahrettin Koşan’a da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. (ERDAL GÜNDÜZ)