Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredat değişikliğiyle 2012'de seçmeli olan bazı matematik ve zeka oyunları dersleriyle ilgili yeterli kaynak materyal olmadığını fark eden öğretmen Tahsin Üstündağ, matematik ve geometri oyunları tasarlamaya başladı.

Matematiği daha eğlenceli hale getirerek öğretmeyi ve zeka oyunlarıyla öğrencilerinin zihinsel gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Üstündağ, daha önce 30 zeka oyunu üreten ve Diyarbakır'da öğretmenlik yapan İbrahim Halil Demir'e ulaşarak işbirliği yaptı.

Alanda çalışma yapan Bursa Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. İsmail Naci Cangül ve sınıf öğretmeni Suat Sönmez ile de bir araya gelen Üstündağ ve Demir, kurdukları ekiple şimdiye kadar 53 kutu oyunu üretmeyi başardı.

Ekibin, matematik, problem çözme, dört işlem, kodlama ve stratejiyle ilgili oyunları, yatırımcı desteğiyle piyasaya sürüldü.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sonuçları açıklandı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sonuçları açıklandı

Yurt dışı kaynaklar yerine kendileri üretti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İmam Hatip Lisesinde görev yapan 18 yıllık matematik öğretmeni Tahsin Üstündağ, AA muhabirine, matematik uygulamaları ve zeka oyunları gibi seçmeli derslerde yerli kaynak bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Yurt dışından gelen bazı kaynakları kullanmak yerine yerlilerini üretmenin zor ama gerekli bir yol olduğunu belirten Üstündağ, "Kendi ülkemizle ilgili oyunlar geliştirmeye karar verdik. Arkadaşlarla bir araya geldik ve bu amaçla ürünler geliştirmeye başladık ve 53 oyun geliştirdik." diye konuştu.

Oyunlarının hem sınıf içinde hem de ailece oynanabilecek yapıda olduğuna dikkati çeken Üstündağ, şunları söyledi:

"Mesela kültürel düzeyde, strateji ve matematik alanında tasarımlar yaptık. Sınıfta çocuk oynadığı zaman bilginin kalıcı olması ve eğlenerek öğrenmenin temelinde olan zeka oyunları tasarımları yaptık. Bu anlamda birçok ürün ortaya çıktı. Yelpaze bu anlamda geniş bir düzeyde. Dil gelişimi, görsel algı, zihinsel beceriler veya strateji oyunları olarak bunları kategorize ediyoruz. Bu anlamda en zor olanları strateji oyunlarıdır. Çünkü strateji oyunları uzun dönemli oyunlardır. Bunlar yüzyıllar sonra temeli anlaşılabilen yapıdadır. Bu anlamda ekip arkadaşlarımızla 3 strateji oyunu tasarlayabildik. Son zamanlara baktığımız zaman aslında ülkemizde bu anlamda çok büyük bir örnek yok. Bunu biz başardık. Strateji oyunları daha çok Uzak Doğu veya Afrika kökenli olarak karşımıza çıkıyor ama biz burada 3 oyuna imza attık." (AA)