Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içinden ve yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı ülke savunmasının yanı sıra afetlere karşı mücadelede de etkin rol oynuyor.

MSB, bu amaç doğrultusunda oluşturduğu "rezerv güç" ile orman yangınlarını söndürme çalışmalarına uçak ve helikopterlerle destek sağlıyor.

Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan 2,5 ve 7,5 ton kapasiteli yangın kovaları ile helikopter kanca kitleri 2022'den bu yana bakanlığa bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) altında faaliyet gösteren 5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün çalışmalarıyla 5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde yerli ve milli imkanlarla üretiliyor.

Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar günü başlayacak

Her aşama fabrikada yürütülüyor

Malzemelerin tasarımından testlerine kadar her aşama 5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde yürütülüyor. Tasarlanan malzemeler, daha sonra üretim bandında kullanım alanına ve amacına uygun olarak üretiliyor.

Üretim bandından çıkan ürünler, daha sonra fabrika içerisinde bulunan test merkezinde çeşitli testlere tabi tutuluyor. Testlerden geçen ürünler ise orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak için kullanıcılarına teslim ediliyor.

Konularında uzmanlaşmış personel

5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürü, AA muhabirine, fabrikanın Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı tüm uçak ve helikopterlerle diğer kuvvet, kamu kurum ve kuruluşlarına ait helikopterlerin fabrika seviyesi bakım, onarım ve yenileştirmelerini, hava araçlarıyla ilgili iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını yapmak ve bu kapsamda gerekli görülen modifikasyon ve modernizasyonları uygulamak gibi görevleri olduğunu anlattı.

Kaynak: AA