Nazilli Kaymakamlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi. İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma törenine CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Nazilli Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç,Nazilli Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, Nazilli Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Refik Özsoy, kurum amirleri daire müdürleri, siyasi partilerin, meslek odalarının ve stk’ların temsilcileri katıldı. Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediye Başkanlığı ve Nazilli Şehit Aileleri Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Whatsapp Image 2024 03 18 At 13.44.44

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Çelenk sunma töreninin ardından Eğriboyun Mezarlığı’nda bulunan şehitlik ve gazilerin kabirleri ziyaret edilerek dua okundu ve kabirlere karanfil bırakıldı. Program Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Şimşek konuşasında şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale zaferi millet olarak tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, eşine az rastlanır en büyük kahramanlık zaferlerinden biridir. Çanakkale`yi Çanakkale yapan, yaralı düşman askerini sırtına alarak, onu düşman mevziisine götürerek, dünyaya insanlık dersi veren, kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale'yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna " Ya şehit ol, ya gazi" diyerek, vatan toprağını, evladının canından, üstün tutan analardır. Çanakkale'yi Çanakkale yapan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" diyerek, zafere ulaştıran büyük komutanların zaferidir. Çanakkale'yi Çanakkale yapan, düşmeyen sancak 57. Alay’dır. Sessiz gecenin kahramanı Nusret Mayın Gemisi’dir, Mesudiye Zırhlsı’dır. Gelibolu'dur, Koca Seyit'tir, Yahya Çavuş'tur. İsimsiz binlerce kefensiz yatandır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında, canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır.”

Nazilli’de metruk binada çıkan yangın korkuttu Nazilli’de metruk binada çıkan yangın korkuttu

Whatsapp Image 2024 03 18 At 13.44.38

Programda daha sonra Nazilli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Karataş şiir okudu. 18 Mart Çanakkale Zaferi temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Program “Çanakkale Zaferi” konulu oratoryo gösterisi ile son buldu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR