Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Nazilli Şubesi üyeleri Belediye Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Faruk Baştepe’nin okuduğu basın açıklamasında emeklilerin geçim sıkıntısı çektiği belirtilerek ekim ayında iyileştirme ve diğer çalışanların ücretlerine yapılan oranda emekli maaşlarına zam yapılması talep edildi.

Baştepe emekli maaşlarına diğer ücretlilere yapılan zammın yarısı kadar zam yapıldığını belirterek, “Temmuz ayı itibariyle açlık sınırının 12 bin, yoksulluk sınırının ise 38 bin liraya dayandığı göz önüne alındığında 7 bin 500 liralık en düşük emekli aylığı ile emekliler yarı aç yarı tok hayatta kalmayla ölüm arasındaki ince çizgide yaşam mücadelesi vermektedir” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-29 at 16.13.19

SİSTEMİN ÇARPIKLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Açıklamasında emeklilik sistemindeki çarpıklıklara da dikkat çeken Baştepe “1999 Öncesi emekli aylığı aylık bağlama oranı Yüzde 70 iken 4447 Sayılı yasayla günümüze kadar bu oran Yüzde 35 e kademeli olarak düşürülmüş ve emekli aylıklarının sefalet aylığı seviyesine düşmesinin önü açılmıştır. Bir başka ifadeyle bugün kök maaşı 6 Bin liranın altında olması nedeniyle yüzde 25’lik Temmuz zammından 0 zam alan emekliler şayet 1999 öncesi emekli olsalardı bugün aldıkları 7 Bin 500 Liralık maaşlarının yaklaşık 2 katını taban aylık olarak almış olacaklardı” ifadelerini kullandı.

“BAHÇELİ’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Büyükşehir’e yaklaşık 6 milyarlık bütçe Büyükşehir’e yaklaşık 6 milyarlık bütçe

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de seslenen Faruk Baştepe “Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında 8 bin 77 liralık seyyanen artışın emeklilerin kök ücretine yansıtılması şeklindeki açıklamalarıyla ümitlendik. Ancak her nedense Sayın Bahçeli emekliler lehine yaptığı açıklamayla ilgili birden bire sessizliğe büründü ve emeklilerin adını bir daha ağzına almaz oldu. Bu konuda emeklilerin Sayın Bahçeliden bir açıklama beklediğini de buradan belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ”

Kamu görevlilerine uygulanan her hükmün kamu emeklilerine de uygulanmasını öngören kanun maddelerini hatırlatan Baştepe “Kamu görevlilerine verilen 8 Bin 77 liralık iyileştirme sosyal taraflar masaya davet edilmeden ve toplu sözleşme yapılmadan verilmiş ve emeklilerin de 8 bin 77 liralık iyileştirmeden faydalanmasının önüne geçilmiştir. En düşük memur maaşı alana 3 bin 77 TL iyileştirme veriliyor. Biz buna karşı değiliz fakat pazardan soğanı patatesi memurlarla aynı fiyattan alıyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-29 at 16.13.20

“SİYASETÇİLERE HİCAP DUYMALI”

Faruk Baştepe kanun gereğince hane içinde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte biri olması halinde ailenin yardıma muhtaç sayıldığını hatırlatarak “11 bin 402 şira olan asgari ücretin üçte biri 3.800 Liraya tekabül etmektedir. 7 Bin 500 Lira alan ve eşinin geliri olmayan karı-koca iki kişilik bir emekli ailesi hane içinde kişi başına düşen 3.750 Liralık geliriyle daha emekli olduğu gün sosyal yardıma muhtaç hale gelmektedir Buradan tüm siyasilere seslenmek istiyorum. Emekliler bu ülkenin annesidir, babasıdır. Annenizi sosyal yardıma muhtaç hale geldi. Anneleriniz yarı aç, yanı tok yaşıyor. Uykularınız kaçmalı. Hicap duymalısınız Hicap” ifadelerini kullandı. Faruk Baştepe ekim ayında emekliye verilmesi düşünülen 5 bin liranın yetmeyeceğini belirterek “10 bin lira bile verilse emeklinin mutfağındaki yangını söndürmeye yetmeyecek” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)