Nazilli’nin 16. Yüzyıldan bu yana devam eden geleneksel gencer pazarı Ramazan Bayramı’nın dördüncü günü Zafer Mahallesi Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde kuruldu. Başta gencer macunu ve kıtır helva olmak üzere çok çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu gencer pazarı bu sene geçmiş yıllara göre oldukça hareketli geçti. Gencer pazarında tezgah açan esnaf pazarın yoğunluğundan ve vatandaşın talebinden memnuniyetini dile getirdi.

GENCERE İLGİ GİDEREK ARTIYOR

Gencer pazarında gencer macunu ve tatlı satışı yapan Nevzat Küçükdemir “Bu sene gencer epey hareketli. Bayramın serin havaya denk gelmesiyle tatlı ürünlere talep var. Geçen sene böyle değildi. Ramazan bayramı kışa doğru kaydıkça gencere talep artacak gibi görünüyor. Gencer macununun kilosu 120 lira. İstenilen miktarda çekebiliyoruz. Yarım kiloluk olan da var, 20 liralık olan da var. Burma baklava 150 lira, cevizli baklava 120 lira, kıtır helvanın tanesi 10 lira” şeklinde konuştu. Pazarda tatlı satışı yapan bir diğer esnaf Gökhan Gündoğan da satışların geçmiş yıllara göre daha iyi gittiğini belirterek “Gencer pazarı hafta sonuna denk geldiği için hareketlilik görülüyor. Gencer macununun kilosu 120 lira ancak 20, 30, 50 liralık paketlerimiz de var” dedi.

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüne ilişkin 31 gözaltı İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüne ilişkin 31 gözaltı

KAR HELVASI SEZONU AÇILDI

Gencer pazarında Nazilli’nin yöresel lezzetlerinden olan kar helvasının yanı sıra dondurma ve limonata satışı yapan Yusuf Altıntaş da pazarın oldukça hareketli olduğunu belirtti. Altıntaş “Bugün dondurma ve kar helvası sezonunu açtık. Havalar güzel olduğundan pazar da hareketli. Satışlarımız gayet güzel gidiyor. Kar helvasının fiyatı bu sene 25 lira. Dondurmanın topu 15 lira. Limonatanın bardağını da 15 liradan satıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR