5 Eylül Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’nci yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanacak. 1922’de Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle başlayan Büyük Taarruz’la 5 Eylül’de Yunan işgalinden kurtulan Nazilli, kurtuluşun sevincini 101. Kez yaşayacak. Nazilli, Kurtuluş Savaşı döneminde çok önemli ve büyük görevler üstlendi.

Yunanlıların İzmir ve Aydın’dan sonra 3 Haziran 1919’da Nazilli’yi de işgal etmesinin ardından Yörük Ali Efe ve Demirci Mehmet Efe kuvvet birliği yaparak düşmana karşı birlikte hareket etme kararı aldı. 27 ay düşman işgalinde kalan ilçe 5 Eylül 1922’de işgalden kurtuldu.

KUTLAMALAR TOP ATIŞIYLA BAŞLAYACAK

Söke TARİŞ Başkanı Özer’den manipülasyon uyarısı Söke TARİŞ Başkanı Özer’den manipülasyon uyarısı

Program sabah saat 08:00’de 5 adet top atışı ile başlayacak. 09:30’da İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulup, Ziraat Bankası, Namık Kemal Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Belediye Meydanı istikametinde kortej gerçekleştirilecek. 10:15’te Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy ve Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan konuşmalarını yapacak. Nazilli Belediyesi Mehter Takımı, Gürcistan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Mısır, Acara Özerk Cumhuriyeti ve Hindistan halk dansları toplulukları gösterilerini sergileyecek. Ardından Eğriboyun Mezarlığı’nda Hacı Süleyman Efendi, Demirci Mehmet Efe, gaziler ve şehitler ziyaret edilecek. (FİLİZ ÖZDEMİR)

KURTULUŞ