5 Eylül Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü dolayısıyla Nazilli Belediyesi tarafından kutlama programı gerçekleştirildi. Program İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Kutlamalara CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, İYİ Parti Aydın milletvekili Ömer Karakaş, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Nazilli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Menduh Yalvaç, Nazilli Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, Nazilli İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Caner Özkul, kurum amirleri, daire müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

WhatsApp Image 2023-09-05 at 12.18.20 (1)

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra İstasyon Meydanı’ndan Namık Kemal Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden Belediye Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Belediye Meydanı’nda devam eden program kapsamında Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Başkan Özcan konuşmasında “Necip milletimiz, vatanını ve onurunu korumak için yedi düvele karşı yurdumuzun dört bir köşesinde mücadele ederek, Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de günümüzden 101 yıl önce Nazilimizde yaşanmıştır. 5 Eylül 1922, Nazilli'nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zaferle sonuçlandığı gündür. Bu özel tarihi anmak, geçmişimize olan saygımızı ve minnettarlığımızı ifade etmek için bir fırsattır. Bugün burada, Nazilli’mizin kurtuluş gününü coşkuyla kutlamak için bir aradayız” dedi.

kürşat engin özcan (2)

THY'den 599 liraya iç hatlarda indirimli bilet kampanyası THY'den 599 liraya iç hatlarda indirimli bilet kampanyası

“BUGÜN NAZİLLİMİZİN GURUR GÜNÜDÜR”

Kürşat Engin Özcan konuşmasının devamında

“Bu meydan depremde milli birlik şuurunun yaşandığı topyekûn yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği yerdir. Duyarlılıklarından dolayı hemşehrilerime sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yüzyılın felaketinde “yüzyılın iyilik hareketini” gerçekleştiren fedakâr vatandaşlarım…İki gün önce Pazar günü de bu meydanlardaydık. Şampiyonluğumuzu kutladık. Türk kadının gücünü tüm dünyaya gösteren Voleybol Milli Takımımızın şampiyonluğunun coşkusunu ve heyecanını yine bu meydanda birlikte yaşadık.Bugün de Nazillimizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zaferle sonuçlandığı kurtuluş bayramımızı kutluyoruz. Nazillimiz duyarlı ve büyük bir ailedir .Bende bu ailenin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Nazillimizin kahraman yurttaşları 5 Eylül 1922’de sahip oldukları manevi güç ve bağımsızlığa olan inançlarıyla büyük bir fedakârlık göstererek düşmanı topraklarımızdan çıkarmışlardır. Bu amaç uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaklardır. Vatanımızın her karışını mukaddes kanlarıyla sulamış ecdadın torunları olarak bizlere emanet edilen vazifenin bilinciyle yaşıyoruz. İş başa düştüğünde tıpkı ecdad gibi bizlerde can siperhane mücadeleye hazırız.

Bugün “Ya İstiklal, Ya Ölüm’’ diyenlerin, gelecek nesiller için, yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için, ölümü seçtikleri gündür.Bu kutlu gün, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi millet olanlara kutlu olsunBiz kırk çeriyle Çin sarayını basan Kürşad’ız. Biz Malazgirt ovasında Sultan Alparslan’ız…

Fatih Sultan Mehmet Hanın sancağında, İstanbul surlarında bayrağı yere düşürmemek için, sayısız okların bedenine saplandığı Ulubatlı Hasanız…

Viyana’da Kanuniyiz. Söz konusu vatan olduğunda 276 kiloluk mermiyi ‘’ya Allah bismillah’’ diyerek kaldıran Seyit Onbaşıyız. Zalimlere karşı Yavuzcasına, mazlumlara karşı Yunuscasına davranan, Hoca Ahmet Yesevi Dergahında alpereniz. Mevlana’da hoşgörü, Hünkar Hacı Bektaşi Veli’de kardeşiz…

Biz Pir Sultan Abdalda semah, Aşık Veysel’de kara toprak, Neşet Ertaş’ta tertemiz Anadolu’yuz. Biz Karabağ’da, Kırım’da, Doğu Türkistan’da, Türkmeneli’nde hürriyet hürriyet diye çığlık atan,Edirne’den Hakkâri’ye, İzmir’ den Van’a kadar; Ay yıldızlı bayrak altında Anadolu’yu yurt tutan büyük Türk Milleti’yiz. Biz ‘’vatan bir bütündür, parçalanamaz ‘’diyerek, Türk milletinin bağımsızlığı için Arıburnu’ndan Anafartalar’a atılan ve Türklerin son vatanını, Anadolu’yu düşmandan temizleyerek Cumhuriyet’imizi kuran Mustafa Kemaliz. Bugün Nazillimizin gurur günüdür. Bugün Nazillimizin Bayramıdır. Hepimize kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Image 2023-09-05 at 12.18.13

Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından Nazilli Belediyesi Mehter Takımı gösterisini sundu. Daha sonra çeşitli ülkelerden gelen folklor ekiplerinin gösterileri izlendi. Kutlamalar Eğriboyun Mezarlığı’nda bulunan şehitlik ziyaretiyle son buldu. (FİLİZ ÖZDEMİR)

WhatsApp Image 2023-09-05 at 12.18.08