Oyuncu Sultan Sarohan, festivalde ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu ve onur duyduğunu söyledi.

İlk aldığı ödülü Gazze'de hunharca katledilen bebeklere ithaf ettiğini kaydeden Sarohan, şöyle konuştu:

"Bu aralar üzgünüz, buruğuz çünkü biz bu tarafta cenneti yaşarken Orta Doğu'da cehennemi yaşayan küçük çocuklar için üzgünüz. Bu benim ilk ödülüm. Bu ödülü Gazze'de yaşamını yitiren, katledilen bebekler için aldım. İnşallah savaşların bittiği, çocukların ölmediği ve özellikle Müslüman dünyasında insanların şiddet görmeden insani haklarını özgür yaşayabileceği bir dünya inşa ederiz. Bunu umuyoruz. Sanatçı olmama ışık veren, motivasyonum çocuklar. Çocuklar ölmesin, bütün dünyadaki savaşlar bitsin özellikle Orta Doğu'daki, başka bir şey istemiyoruz."

Halil İbrahim Kalaycıoğlu ise birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mardin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Orman teşkilatından vatandaşlara bayram tatili öncesi yangın uyarısı Orman teşkilatından vatandaşlara bayram tatili öncesi yangın uyarısı

İsrail'in başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere on binlerce Filistinliyi öldürmeye devam ettiğini belirten Kalaycıoğlu, Filistin için gerekli yardım ve protestoların dünya genelinde sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Festivalde ödülü Gazze'de ölenler adına aldığını anlatan Kalaycıoğlu, saldırıların bir an önce son bulmasını arzu ettiklerini söyledi.

Ali Sürmeli de festivale katıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Davetin televizyon izlerken geldiğini ve o sırada "Filistin için ne yapabilirim" diye düşündüğünü anlatan Sürmeli, Filistinliler için dua ettiğini belirtti.

Mardin'in Gazze'ye yakın bir yer olduğunu söyleyen Sürmeli, "Onun için koşa koşa geldim Mardin'e, buradan sesimiz daha yakındır. Hiçbir şey yapamam demek hoş bir şey değil. Avucumuzu açıp Yaradan'a 'O lanetli ırka, ebabil kuşlarını gönder yarabbi.' diyebiliriz en azından." ifadelerini kullandı.

"Bu zulmü sona erdirmek lazım"

Burak Tamdoğan ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin söylenecek bir sözün kalmadığını, özellikle çocuk ve kadınların katledilmesine sessiz kalınmaması gerektiğini kaydetti.

Dünyanın hiçbir yerinde çocukların ölmemesi gerektiğini belirten Tamdoğan, şunları söyledi:

"Korkunç bir şey ve bence terörizmdir. Herkes bir şekilde elinden geleni yapmaya çalışıyor ama dünya kulaklarını kapatınca sesiniz duyulmuyor. Çok üzücü, bu yüzyılda bunları yaşamamak gerekiyor. Bu zulmü sona erdirmek lazım. Elimizden geleni yapmak gerekiyor. Bağırmak lazım. Paylaşımlardan öteye gitmez bir hale geldi, yürüyüşler, paylaşımlar ama yetmiyor. Yürüyüşler yapılıyor ama bombalar durmuyor. Çağrılar, paylaşımlar yapıyoruz ama durmuyor, çocuklar hala ölüyor. Zulmün durması lazım."

Kaynak: AA