2018 – 2021 döneminde İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı yapan, geçtiğimiz günlerde de partisiyle yollarını ayıran Cemal Sarı, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Ertürk’ün pazartesi günü düzenlediği basın toplantısındaki açıklamalarına yanıt verdi.

“İYİ Parti ile üyelik bağım kalmamakla birlikte, kamuoyunun doğru bilgilendirmesi açısından, adımın geçtiği konularda, yanlış söylemleri de düzeltme mecburiyetimiz vardır” diyen Sarı, Ertürk’ün, 2018’de dönemin İYİ Parti İl Başkanı Betül Akçanal’ın görevden alınma gerekçesiyle ilgili iddiasını yalanladı.

YAŞANANLARI ANLATTI

“Sayın Betül Akçanal, halefi Sayın Recep Taner’le fotoğraf karesine girmedi diye görevden alınmamıştır. Böyle saçma bir sebepten bir İl Başkanı görevden alınmaz” görüşünü aktaran Sarı, şunları kaydetti:

“Sayın Ahmet Ertürk’ün de bildiği gibi olayın doğrusu şöyledir: Teşkilatların yeniden yapılanması kapsamında, kurucu il başkanı Sayın Recep Taner, 2018 yılının yaz aylarında il başkanlığı görevinden ayrılmış, yaklaşan yerel seçimlerde Efeler Belediye Başkan Adayı olmak istediğinden, il başkanlığı için tekrar talepte bulunmamış, il başkanlığı için genel merkeze isim tavsiyelerinde bulunmuştur. Bunun üzerine, Eylül 2018’de Sayın Betül Akçanal il başkanı olarak atanmıştır. Sayın Akçanal, teşkilat kuruluşunda sıkıntılar yaşamış, Efeler İlçe Teşkilatımız dâhil, ilçelerimizin çoğunda teşkilatlanma çalışmalarını bitirememiş, parti içi huzursuzluklar artmaya başlamış, yaklaşan yerel seçim hazırlıkları yapılamamıştır. Kasım 2018’de, aralarında Sayın Ahmet Ertürk’ün olduğu üç kişilik bir heyet, ben ve Sayın Yaşar Çelebi ile görüşmek istediklerini söylediler. Bunun üzerine bu üç kişilik heyet ve biz 5 kişi Kuşadası’nda buluştuk. İYİ Parti Aydın İl Teşkilatı’nın mevcut durumunu ve yaklaşan yerel seçimleri değerlendirdik. Sayın Ahmet Ertürk dâhil, Aydın’dan gelen heyetin genel kanaati, mevcut il başkanı ile yerel seçimleri geçirmenin mümkün olmadığı, bu durumun genel merkeze iletilmesi gerektiği, nihayetinde yeni bir il başkanı ile ancak yola devam edilebileceği, aksi takdirde Recep Taner’in Efeler Belediye Başkan aday olmayı düşünmediğini, diğer ilçelerde de belirsizliklerin devam edeceğini, söylediler.”

“İL BAŞKANLIĞI BENİM TALEBİM DEĞİLDİ”

Daha önceki gelişmeler, ilçe teşkilatlarındaki belirsizlikler ve son olarak bu konuşulanlar doğrultusunda, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığına Aydın’la ilgili geniş bir rapor sunduklarını kaydeden Sarı, “Özetle, Aydın’ın bazı ilçelerinde belediye başkanlığı ve tüm ilçelerinde belediye meclis üyeliği potansiyelimizin olduğunu, ancak mevcut il başkanının bu potansiyeli kullanacak tecrübeye sahip olmadığını, teşkilatların dağınık bir halde olduğunu, bu sebeple il başkanlığı değişikliğin acilen yapılmasının ve teşkilatların hızla toparlanmasının seçimler açısından önemli olduğunu vurguladık. Bizim dışımızda da genel merkeze çok sayıda bu tür taleplerin gittiğini öğrendik. Böylece, Sayın Ahmet Ertürk’ün de içinde olduğu heyetin talebi doğrultusunda, Genel Merkez nezdinde yaptığımız istişareler sonucu Sayın Betül Akçanal’ın görevden alınması gerçekleşti. Benim İl Başkanı olarak atanmam ise, benim talebim değildi. Arkadaşlarımın bu süreçte ısrarlı talepleri üzerine ve Teşkilat Başkanımız Sayın Koray Aydın’ın ricası üzerine görevi devraldım” dedi.

“DEMOKRATİK TEAMÜLLER ORTADAN KALDIRILDI”

2018’de yaşanan görev değişikliğinin böyle olduğunu aktaran Sarı, “Aynı fotoğraf karesine girmediği için bir genel merkez il başkanını görevden almaz. Böyle bir ifade, genel merkez yönetimine de nezaketsizlik olur. Sayın Ahmet Ertürk, bu durumu, Kuşadası Teşkilatı’nın

görevden alınmasına emsal göstermiş. Birincisinde yani 2018’de, atayan irade, istediği verimi alamayınca görevi geri almış. İkincisinde yani 2024’de, Kuşadası’nda durum farklı. Kongreyle gelen ve tüm seçimlerden başarıyla çıkmış bir yönetimin görevden alınması söz konusu. Yani demokratik teamülleri ortadan kaldıran bir durumdan bahsediyoruz” sözlerine yer verdi.

“NİCELİĞE DEĞİL, NİTELİĞE BAKIN”

CHP'nin "Orman Yangınları ve Çevre Felaketleri Toplantısı" yapıldı CHP'nin "Orman Yangınları ve Çevre Felaketleri Toplantısı" yapıldı

Ertürk’ün yerel seçimlerden sonra 70 – 80 üyenin istifa ettiğine ilişkin söylemine de cevap veren Sarı, “İstifa edenlere nicelik yönünden değil, nitelik yönünden bakılmasını kendilerine tavsiye ederim. Siyasette ‘bir’ rakamı bile çok değerlidir. Çünkü o ‘bir’ insandır, inançtır, samimiyettir. O ‘bir’ bir gönüldür, beyindir. O ‘bir’ler bir araya gelerek milyonları oluşturur. Kaldı ki, şahsen kendim dışında ikinci bir üyeye istifa noktasında bir telkinde bulunmadım. Ayrıca, basın toplantısında Sayın Ahmet Ertürk bizleri vefasızlıkla suçlamış. Çok zorlamadıkları takdirde detayına girmeyeceğim ama İYİ Parti mensuplarının da bildiği gibi, Aydın’da ahde vefadan bahsedecek son kişi, Ahmet Ertürk’tür” diyerek açıklamasını tamamladı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR