Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden şarküteri ürünlerindeki zam furyası devam ediyor. Tarımsal girdi maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak arzın azalması fiyatlara zam olarak yansıyor. Temel gıda ürünlerinden yumurta ve peynir de zamlardan nasibini alıyor. Son zamlarla birlikte bir koli yumurtanın fiyatı 110 liraya yükselirken, peynir fiyatları da çeşitlerine göre 130 liradan 270 liraya kadar çıkıyor.

Bakan Uraloğlu: "Bizim için denizcilik sadece bir uğraş değil, kültürdür, güçtür" Bakan Uraloğlu: "Bizim için denizcilik sadece bir uğraş değil, kültürdür, güçtür"

YUMURTA VE PEYNİR EL YAKIYOR

Nazilli’de hizmet veren şarküteri işletmecisi Muhammet Cömert dün gelen zamla birlikte bir koli yumurtanın 110 liraya yükseldiğini belirterek “Çiftlik yumurtasının kolisi 105 lira, köy yumurtasının kolisi 110 lira oldu. Tane fiyatı ise 3. 75 kuruş ile 4 lira arasında değişiyor. 15’li koliyi ise 55 liradan satıyoruz” dedi. Peynir fiyatlarının da zamlardan nasibini aldığını dile getiren Muhammet Cömert “Birinci kalite beyaz peynirin kilosu 135 liradan satılıyor. Ezine ise kalitesine göre 180 lira ile 220 lira arasında değişiyor. Erzurum kaşar peyniri ve koyun peyniri 230 lira, tereyağı 240 lira. Zamlar satışarımızı da olumsuz etkiledi. Eskiden kiloyla alanlar gramla almaya başladı” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 17.06.03 (2)

“SÜTE ZAM GELMESİ DAHA İYİ”

Çiğ sütün 14 liraya çıktığını hatırlatan Cömert “Çiğ süte zam gelmesi gelmemesinden daha iyi. Çünkü üretici zarar ettikçe hayvanlarını kesime gönderiyor. Bu da süt arzını iyice azaltıyor. Peynir karaborsaya düşüyor ve fiyatlar önü alınamaz şekilde yükseliyor” şeklinde konuştu. Zincir marketlerde beyaz peynirin kilosu 130 liradan kaşar peynirinin kilosu da ortalama 200 liradan satılıyor. (FİLİZ ÖZDEMİR)