Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte Aydın’daki sarraflar, nişan ve düğün alışverişi için gelenlerle hareketli günler geçiriyor. Düğün takısı için harcanan miktar 150 bin liradan başlıyor, alınacak takıların çeşidine göre birkaç yüz bin liralara ulaşabiliyor.

Yeni Kıroba’nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Aydınlı sarraf Kadir Kavruk, “Geçtiğimiz aylarda gerek Türkiye’deki seçimler gerekse de İsrail – Filistin gerilimiyle zirve yapan altın, son zamanlardaki hızlı ve beklenmedik düşüşüyle yatırımcısını üzdü. Merkez Bankası’nın faiz politikasının yüksek olması yatırımcıyı bankalara yönlendirdi. Altındaki bu düşüş, yatırımcısına yeniden bir alım fırsatı doğurdu” dedi.

I M G 4213

“ALTIN ALAN HER ZAMAN KAZANIYOR”

Kavruk, “Bu faiz politikasıyla çok yakın zamanda olmamakla birlikte, yaz aylarında nişanların, düğünlerin daha yoğun olması dolayısıyla 2 – 3 aylık periyotta altında hızlı bir çıkış beklendiğini söyleyebiliriz. Günümüzde yatırım aracı olarak altın çok popüler. Birçok yatırım aracına göre altın, en değerli ürünlerin başında geliyor. Altın alan her zaman kazanıyor” ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK MALİYET 150 BİN LİRA

Aydın’ın göbeğinde mezbelelik Aydın’ın göbeğinde mezbelelik

Nisan – mayıs aylarında nişan hareketliliği olduğuna değinen Kavruk, şöyle devam etti: “Genç çiftler nişan merasimi yapıyor. Okulların kapanmasıyla düğün hareketliliği hız kazanacaktır. Şu anda çeyrek altın 4 bin 100 lira, yarım ata 8 bin 150, gram altın 2 bin 380 lira, tek atamız 16 bin 300 lira, cumhuriyet liramız 16 bin 780 lira. Düğün alışverişinde istekler bitmez. Fakat şu anda temel bir düğün alışverişi için alyanslar dâhil en az 150 – 200 bin lira civarında bir bütçe gerekli. Ama tabii ki, farklı istekler gündeme geldikçe bu rakam artıyor.”

I M G 4212

BEYAZ ALTIN ÜRETİMİ AZALDI

Beyaz altın üretiminin son dönemde yüksek maliyetlerden dolayı azaldığını anlatan Kavruk, “Alyansta ve kolyede beyaz altında düşüş var. Beyaz altının Euro bazında pahalı olması beyaz altın üretimini azalttı. Sarı altın üretimi aynı şekilde sürüyor” sözlerine yer verdi.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR