TOBB’un ‘El Verin Ev Yapalım’ sloganıyla başlattığı konut seferberliği destek olma noktasında Söke’deki iş dünyası olarak hazır olduklarını kaydeden STO Başkanı Sakalar, “Deprem Bölgesin için başlatılan konut seferberliğine Söke olarak destek vererek yaraların sarılmasına katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen ve yaklaşık 51 bin vatandaşın hayatını kaybettiği ve binlerce binanın yıkıldığı asrın felaketinde yaraların sarılması için başlatılan yardım seferberliğine duyarsız kalmayan STO, TOBB’un başlattığı konut seferberliği için de kolları sıvadı. STO hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında konut seferberliğine destek olmaya hazır olduklarını kaydeden Başkan Sakalar, iş dünyasına da çağrı yaptı.

“EN BÜYÜK İHTİYAÇ GÜVENLİ KONUTLARIN SAĞLANMASIDIR”

Konuya ilişkin açıklamasında, “Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde 50 binden fazla canımızı kaybettik” diyen Sakalar, “100 binlerce ev yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Her milli meselede olduğu gibi bu deprem sonrasında da TOBB ve oda borsa camiası olarak hızla seferber olduk. Türk iş dünyası olarak deprem bölgesindeki mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için kendi kaynak ve imkanlarınızı seferber ettiniz, depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmadınız. Desteğinizi depremzede vatandaşlarımızdan esirgemediğiniz ve dayanışma ile seferberlik ruhu içerisinde deprem bölgesine yönelik sağladığınız tüm yardımlar için ülkemiz iş dünyası adına şükranlarımızı sunuyoruz. Günümüz itibariyle deprem bölgesindeki en büyük ihtiyaç, depremzedelere kalıcı-güvenli konutlar sağlanmasıdır” dedi.

SAKALAR 1

Kuşadası Belediyesi yaz kış demeden çalışmayı sürdürüyor Kuşadası Belediyesi yaz kış demeden çalışmayı sürdürüyor

“TÜM KAYNAKLARIMIZ SEFERBER EDİLMİŞTİR”

Bu kapsamda Birlik Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çağrısı ile “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası”nın başlatıldığı bilgisini paylaşan Sakalar, “Kampanya ile İş Dünyası olarak felaket bölgesindeki kentlerimizde depreme dayanıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

Kampanya kapsamında TOBB ve iştiraklerimizde zorunlu olanlar dışında tüm harcama ve yatırımlar durdurulmuş, tüm kaynaklarımız bu hayırlı işe seferber edilmiştir. Kampanya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İştirakleri tarafından 1 milyar TL nakdi katkı verilerek başlatılmıştır” diye konuştu.

“BAĞIŞLAR VERGİ MATRAHINDAN DÜŞÜRÜLEBİLECEK”

Kampanyaya ilişkin detaylar ve bağış kurallarına ilişkin de bilgilendirmede bulunan Sakalar, “Hayırseverler istediği tutarda bağış yapabilecektir. Sanal POS aracılığı ve kredi kartları ile bağış alınabilecektir. Hesaplara yatan bağışlar (bağışçı bilgisi ve bağış tutarı) günlük olarak kampanya web sitesinde yayımlanacaktır. Ayrıca hayır severlerin zekatları da kabul edilecektir. Bağış tutarının tamamı vergi matrahından düşürülebilecektir. Kampanya hesapları 1 Temmuz tarihine kadar açık olacaktır” dedi. Konut yapılacak bölgelerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirleneceğini de belirten Sakalar, “Arsa tahsisi ve altyapılar Bakanlık tarafından gerçekleştirilecektir. Konut yapım ihaleleri, Birliğimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Yapı denetimleri TOKİ tarafından yapılacaktır. İnşa edilecek evler, TOKİ modelinde 105 m2 ve 3+1 oda büyüklüğünde olacaktır. Her bir blok 20 daireden oluşacaktır. İnşaatlar bittikten sonra depremzedelere kura ile teslim edilecektir.Bir dairenin inşa bedelinin, altyapı ve sosyal donatılar hariç 1,3 milyon TL civarında olması beklenmektedir. Mahalle, site, blok ya da daire bedelinin bağışlanması durumunda, ilgili bölüme bağışçının arzu ettiği isim verilecektir” ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAK SEFERBERLİĞİ

Başkan Sakalar, konut seferberliğine iş dünyasını destek olmaya çağırmasının ardından yaptığı açıklamada, Söke Kaymakamlığı öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ticaret Odası Kadın Girşimciler Kurulu’nun destekleri ile başlatılan oyuncak toplama seferberliği hakkında da bilgilendirmede bulundu. Başkan Sakalar, ilçedeki hayırseverleri de oyuncak toplama seferberliğine destek olmaya davet etti. (MURAT TAN)

SAKALAR 3