İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin GİK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 81 ilde yerel seçimlere kendi adaylarıyla gideceklerini açıkladı.

GİK tarafından alınan kararı Yeni Kıroba’ya yorumlayan İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, “GİK toplantısında Başkanlık Divanı’na yerel seçimlerle ilgili yetki verildi. Bu yetki verilirken de tavsiye kararı niteliğinde 81 ilde kendi adaylarımızla çıkılması konusunda yetki verildi. Bunu daha önce de dile getirmiştik. Bu dönem o şekilde bir çalışma olacak. Bu, İYİ Parti olarak baktığımızda bizim kendi tabanımızın beklediği bir şey” dedi.

“CHP DAHA RAHATTI”

2019’da CHP’yle yaptıkları yerel seçim işbirliğini anımsatan Taner, şöyle devam etti: “2019 seçimlerinde Aydın’ın 17 ilçesinin 12’sinde CHP’li büyükşehir belediyesine ve ilçe adaylarına oy istedik. CHP bu konuda daha rahattı. 17 ilçenin tümünde kendi büyükşehir adaylarına, 12 ilçede kendi adaylarına oy istediler. 5 ilçede de ‘İYİ Parti’ye verin’ dediler ama verimli bir netice alamadık. Örneğin Buharkent’te biz küsuratla seçim kaybettik ama Büyükşehir’de CHP fark atarak birinci parti çıktı. Şu anda geldiğimiz noktada kendi adaylarımızla seçime girmenin partimiz için daha hayırlı olacağına inanıyorum.”

Aydın’ın 5 – 6 ilçesinde adayların netleşme noktasında olduğunu aktaran Taner, “Diğer ilçelerde de çalışmalar devam ediyor. Bütün ilçelerde kendi adaylarımızla vatandaşımızın karşısında olmak istiyoruz” yorumunu yaptı.

İTTİFAKA KAPILAR KAPALI MI?

AK Parti Aydın Milletvekillerinden birlik beraberlik mesajı AK Parti Aydın Milletvekillerinden birlik beraberlik mesajı

Taner, “İttifaka tamamen kapılar kapatıldı mı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Belki ilerde konjonktür gereği bazı görüşmeler olabilir mi? Olabilir. Önümüzdeki süreçte CHP kongresinin neticesi biraz daha belirleyici olur. Şu andaki durum gereği, pek birliktelik olacağını zannetmiyorum. Tabii ki siyasette ‘olmaz’ demeyin. ‘Olmaz’ denen her şey mümkün olabilir. Biz kimsenin ne düşündüğüne, ne yaptığına karışmadan kendi partimizin politikalarını sürdürmeye çalışıyoruz. Şu anda Aydın maalesef partilerdeki huzursuzluk ve iç çekişmelerden bıkmış durumda. Bundan dolayı biz, önümüzdeki süreçle ilgili kendi parti politikalarımızı uygulayacağız.”

ATAY’LA GÖRÜŞME OLMADI”

CHP’den ayrılan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın İYİ Parti’yle herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini, Atay’ın bunu 12 Eylül’deki basın toplantısında da dile getirdiğini belirten Taner, “7 Eylül’de Fatih Bey’in açılışına gittik. Milletvekilimiz de geldi. Ben daha önce birçok açılışlarına da katıldım. Davete icabet etmek siyasette mutlaka ama mutlaka gereklidir. Ama dediğim gibi Fatih Bey bugüne kadar partimize katılma konusunda ne benle ne ilçe teşkilatımızla ne de kademedeki diğer arkadaşlarımızla herhangi bir görüşme yapmadı” diye konuştu. (KIVANÇ UĞUR)