NGC’den yerel basına destek çağrısı NGC’den yerel basına destek çağrısı

Haziran ayı boyunca Nazilli’de hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyretmesi tarım ürünlerini olumsuz etkiledi. Yaz sebzeleri olması sebebiyle uygun fiyatlı olması beklenen taze fasulye ve börülcenin fiyatı Perşembe pazarında 150 liraya kadar çıktı. Atça, İsabeyli gibi şehre yakın mahallelerde ve yüksek kesimlerde yetiştirilen fasulye ve börülce aşırı sıcaklardan etkilendiği için döküm yapmadı. Piyasada zor bulunan fasulye ve börülcenin fiyatı el yakmaya başladı.

Adnan Durna

DÖKÜM YAPMADI, FİYATLAR ARTTI

Nazilli Perşembe pazarında sebze satışı yapan Adnan Durna’nın tezgahında taze fasulye 140 liradan börülce ise 150 liradan satılıyor. Son birkaç haftadır fiyatların yükseldiğini belirten Durna “Havalar çok sıcak olduğu için fasulye ve börülce döküm yapmıyor. Öyle olunca da fiyatı yükseldi. İnsanlar genellikle yarım kilo veya gramla alıyorlar. Bu fiyatlar güz börülcesi çıkana kadar böyle devam eder” şeklinde konuştu. İsmini vermek istemeyen bir pazar esnafı da fasulye ve börülcenin birkaç hafta önce 80 liraya satıldğını ancak son zamanlarda döküm olmadığı için fiyatın 150 liraya kadar çıktığını belirterek “Fiyat yüksek olduğundan satış olmuyor. Biz de akşama doğru fiyatı düşürüyoruz” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 12.20.33 (1)

BÖRÜLCENİN FİYATI 140 LİRAYA ÇIKTI

Perşembe pazarında sebze satışı yapan Aysun Soysal da Atça’ daki bahçesinde yetiştirdiği börülceyi 140 liradan satıyor. Soysal “Üç haftadır börülce satışı yapıyorum. Başlangıçta 100 liradan veriyordum ama sonra diğer satıcılar 140 liradan sattığı için ben de fiyatı 140 yaptım. Bugün üç çuval getirdim. Elimde 10 kilo kadar kaldı. İnsanlar kesesine göre kiloyla alan da var, yarım kilo alan da var” diye konuştu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR