Orta Asya mutfağını İzmir'e taşıdı Orta Asya mutfağını İzmir'e taşıdı

Başkent Tokyo'nun Koto bölgesindeki Uluslararası Kruvaziyer Terminali'ne yanaşan TCG Kınalıada Korveti, Japon donanma subayları ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği personelince karşılandı.

Karşılama törenine Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) Yokosuka Bölgesi Komutanı Koramiral İtou Hiroşi ile davetliler katıldı.

Büyükelçi Güngen, törende yaptığı konuşmada, nisanda Türkiye'den uğurlanan TCG Kınalıada'nın uzun seferinde Tokyo'ya ulaşmasının iki ülke arasında "güçlü ilişkileri ve karşılıklı saygıyı" vurguladığını bildirdi.

TCG Kınalıada'nın, Türk-Japon diplomatik ilişkilerinin 100. yılı ve Ertuğrul Fırkateyni'nin seyrinin 134. yılı dolayısıyla sefer düzenlediğini vurgulayan Güngen, mürettebatın, Kuşimoto'daki Ertuğrul Anıtı'nda şehitleri andığını anımsattı.

Güngen, "Bu yıl karşılıklı güven ve dayanışma üzerine kurulu ilişkinin 100. yılını kutluyoruz ve TCG Kınalıada'nın ziyareti bu kutlamayı taçlandırdı" dedi.

İki ülkenin "gurur duyulan dostluğunu" sürdürüleceğine inandığını söyleyen Güngen, "Türkiye ile Japonya arasındaki güçlü ilişki, deniz kuvvetlerimizin işbirliğine yansıyor. Her iki donanma barış ve istikrara bağlılıklarını paylaşmakta. Bu ortaklık küresel deniz güvenliğine bağlılığımızı ortaya koyuyor." diye konuştu.

"Serbest ve Açık Hint-Pasifik"

Koramiral İtou ise konuşmasında TCG Kınalıada ve mürettebatını başkent Tokyo'da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını bildirerek Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100. yılını kutladı.

"Türk donanmasının Pasifik'e olan güçlü bağlılığı 'Serbest ve Açık Hint-Pasifik' için muazzam bir katkı" diyen İtou, korvet mürettebatının "uzun süreli ve anavatandan uzak" görevleri için fedakarlık gösterdiğini bildirdi.

Kaynak: AA