Tesla'nın dünya genelinde New York, Teksas, Nevada, Kaliforniya, Çin ve Almanya'da altı fabrikası bulunurken, yedinci fabrika inşaatının Meksika'da devam ettiği biliniyor. Ancak, şirketin sekizinci fabrikası için hangi lokasyonu seçeceği, merakla beklenen bir konu haline geldi. Elon Musk'ın, Türkiye’deki olası fabrika konumu için araştırma yaptığı ve Ege Bölgesi'nde özellikle Manisa ile Aydın illerini değerlendirdiği iddia ediliyor. Musk’ın, geçtiğimiz yıl resmi X (Twitter) hesabından Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan tarihi Afrodisias Antik Kenti'nin fotoğrafını beğenmesi de dikkat çeken ayrıntılar arasında.

İLDEKİ SANAYİ KURULUŞLARINI HEYECANLANDIRDI

Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ABD ziyaretinin ardından Türkiye’de arsa araştırmalarına başlaması, ülkenin otomotiv sektörü için büyük bir fırsat olabilir. Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz gelmezken, Elon Musk’ın Türkiye'de yeni bir fabrika kurma niyeti, ülke ekonomisi ve istihdamı için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Henüz kesinleşmemiş olsa da, Türkiye’nin otomotiv sektörüne olan katkısını artırabilecek bu gelişme, yakından takip edilen bir konu haline gelirken, Musk’ın yeni yatırımla ilgili olarak Aydın’ı da mercek altına aldığının öne sürülmesi ildeki sanayi kuruluşlarını da heyecanlandırdı.

Türk Tabipleri Birliği Aydın’daki saldırıyı kınadı Türk Tabipleri Birliği Aydın’daki saldırıyı kınadı

Öte yandan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, geçtiğimiz 2019 yılında yeni otomobil fabrikası kurmayı planlayan Volkswagen firmasını, yatırım için Aydın’a davet ettiği bilinirken, süreç dahilinde yaşanacak gelişmeler büyük merak konusu oldu. (MURAT TAN)