Özel halk otobüslerinde 65 yaş üstü vatandaşlar başta olmak üzere çeşitli yaş ve meslek gruplarına verilen ücretsiz taşımacılık hizmeti, kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Konuya ilişkin Yeni Kıroba’nın sorularını yanıtlayan Aydın Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, ücretsiz taşımacılığa karşı olmadıklarını ancak bakanlıkça sağlanan gelir desteğinin artırılmasını istediklerini bildirdi. 

“65 YAŞ ÜSTÜYLE DERDİMİZ YOK” 

Bakanlıktan bir ay için ancak 2 günlük destek alabildiklerini vurgulayan Yalçın, “Asgari ücret 850 lira iken biz 750 lira para alıyorduk. O zaman bir nebze kurtarıyordu. Kanundan bu yana 9 yıl geçti. Her geçen yıl Türkiye’de de dünyada da yaş ortalaması yükseliyor. Dolayısıyla binenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bize 4 yıl boyunca hiç zam yapılmamıştı. Son bir yılda yüzde 200’lük artış yapıldı ama 4 yıl hiç zam yapılmadı. Biz ücretsiz taşımacılık kaldırılsın, iptal edilsin falan demiyoruz. Böyle bir talebimiz yok. Biz, desteklerin artırılmasını istiyoruz. Kanuni düzenlemeler yapılsın, hak ettiğimiz paralar bize verilsin. Bizim 65 yaş üstüyle bir derdimiz yok. Kanun çıkmış, kanuna sonuna kadar saygılıyız” dedi. 

IMG_0071

“10’DA BİRİNİ ALAMIYORUZ” 

Şu anda bakanlık tarafından özel halk otobüsü başına aylık 3 bin 375 liralık destek sağlandığı bilgisini veren Yalçın, şöyle konuştu: “Bu günde 8 kişinin parasına karşılık geliyor. Biz araçlarımızda her gün 80 ila 100 arasında ücretsiz yolcu taşıyoruz. Bakanlığın verdiği para 8 kişinin parası. Yani 10’da birini alamıyoruz biz. Gelir desteklerinin artırılmasını istiyoruz. Şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları, emniyet teşkilatı mensupları ve basın mensupları bizim başımızın tacı. Bu konuda çok hassasız. Bunları ayırmamız lazım. Onlar güzergâhımızın dışında bile olsa evlerine kadar bırakıp götürmemiz gereken insanlar. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok.” 

IMG_0078-1

Nazilli’de Şahsenem rüzgarı esti Nazilli’de Şahsenem rüzgarı esti

MALİYETLER ARTTI 

Maliyetlerdeki artışa dikkati çeken Yalçın, “Motorinin fiyatı 40 lirayı geçti. Sanayi masraflarımız inanılmaz arttı. Bizim ana sorunumuz enflasyon oranında zam yapamamamız. Ulaşıma yapılan her zam bizden yolcu kaybına yol açıyor. Zamla bu sorun çözülemez. 160 aracımızda günde 40 – 45 bin kişi taşıyoruz. Özel halk otobüslerine 22 kalemde ücretsiz taşıma yaptırılıyorsa özel halk otobüslerine sağlanan destek artırılmalı. Akaryakıt desteği verilebilir. Akaryakıt 40 liraysa 20 liradan bize akaryakıt sağlanabilir. Ben ortalama 200 kilometre yol yapıyorsam bu araba 40 litre mazot yakar. Bize bu akaryakıtı 20 liradan verseler, mazota gelen zamları insanların üzerine yıkmamış oluruz. Devlet bu konuda bizi desteklesin. Ülke genelinde 28 bin özel halk otobüsü var. Bunlara bu destek sağlansın. Denetimleri de yapılsın, mazot desteği suiistimal edilmesin. Bu 40 litrelik mazotu alıp kendi özel aracıma koyuyorsam bununla ilgili de çok ağır cezai yaptırımlar olsun” sözlerine yer verdi. 

12 İLA 15 BİN ARASINDA ÜCRETSİZ YOLCU TAŞINIYOR

Kooperatife bağlı araçlarla Aydın Efeler’de günde 12 ila 15 bin arasındaki yolcuyu ücretsiz taşıdıklarını kaydeden Yalçın, “ Toplamda da ortalama 40 – 45 bin aralığında yolcu taşıyoruz. Yani demek oluyor ki, yüzde 30’larda, 35’lerde günlük ücretsiz taşımacılık yapıyoruz. Bizim de anne babamız 65 yaş üstü. Bizlere destek verilsin ki, biz şoför esnafı olarak vatandaşımızla, yolcularımızla karşı karşıya gelmeyelim. Talebimiz budur” ifadelerini kullandı. (KIVANÇ UĞUR)