Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinden güreşlere katılan pehlivan develer İncirliova Arena’da kozlarını paylaştı. İncirliova’da yapılan deve güreşi yeni yılda gerçekleştirilen ilk deve güreşi özelliğini de taşıyor. Bir yıl boyunca sahipleri tarafından özenle güreşlere hazırlanan develer çıktıkları arenalarda güreşerek seyircilere güzel bir gün yaşatıyor. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan deve güreşi organizasyonları Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde farklı il ve ilçelerde belirlenen takvimlerde yapılıyor. Güreşlere çıkacak olan develer hanutlama (giydirme) töreni ile güreşlere çıkıyorlar. Deve sahibi olanlar hayvanlarıyla aralarında duygusal bağ kuruyorlar. Ayrıca develeri özel bakıcılar tutarak bir yıl boyunca güreşlere hazırlıyorlar. 

KATILIM YOĞUN OLDU

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, güreşleri izlemeye gelen protokol üyelerine ve vatandaşlara hoşgeldiniz diyerek yakından ilgilendi. Normal şartlarda 07 Ocak 2024 Pazar günü yapılması planlanan deve güreşleri hava muhalefeti olma olasılığı yüksek olduğu için bir gün öne alındı. Başkan Kaya, İncirliova Arena’ya gelen misafirlere protokolle beraber bir tür omuz atkısı olan ‘yağlık’ dağıttı. 

Güreşleri AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, MHP İl Başkanı Haluk Alıcık, ilçe belediye başkanları Nedim Kaplan, Nuri Güler, Mehmet Erol ve Ufuk Altıntaş, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muhammet Ali Künkcü, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve güreşsever vatandaş izledi.

Kıran kırana gerçekleşen güreşlerde kazanan deve sahiplerine kupaları teslim edildi. Deve güreşi havanın da ılık ve güneşli olması nedeniyle piknik havasında sürdü. 

Aydınlılar dikkat! PTT Şubesi taşındı Aydınlılar dikkat! PTT Şubesi taşındı

417391412_954246512802850_506175240214112836_n

Kaynak: SEZGİN MADRAN