Kış boyunca birçok tezgahta 20 liradan satılan patates bu hafta Nazilli Perşembe pazarında büyüklüğüne göre 10 lira ile 15 lira arasında satışa sunuldu.

Afyon, Ödemiş, Adana gibi patates üretim merkezlerinde hasat mevsimi başladığı için fiyatların düşmesi bekleniyordu ancak beklenen düşüş gerçekleşmedi. Yurdun birçok yerinde görülen aşırı yağışlar patates hasadını sekteye uğrattığı için piyasada karmaşa yaşanıyor.

YSK Başkanı Yener: Veri akışında problem yok YSK Başkanı Yener: Veri akışında problem yok

Kendisi de patates ticareti yapan Nazilli Pazarcılar Odası Başkanı Necmettin Karakaya bu hafta tarlada patates fiyatının bir miktar yükseldiğini, aşırı yağışlardan dolayı hasadın aksadığını bu sebeple patates piyasasında bir miktar belirsizlik yaşandığını söyledi.

necmettin karakaya

AŞIRI YAĞIŞLAR HASADI AKSATTI

Geçen hafta patatesin tarlada 5, toptancı halinde 8 lira olduğunu belirten Karakaya “ Bu hafta üreticiler tarlada 11 liradan satmaya başladılar. Belirsizlikten dolayı bu hafta patates alamadım. Fiyatlardaki iniş çıkışların pazarcılarla bir ilgisi yok. Onlar belli oranda kar payıyla satıyorlar. Asıl belirleyici olan tarladaki fiyat” dedi. Son günlerde görülen aşırı yağışların hasadı sekteye uğratmasından dolayı talebin karşılanamadığını ifade eden Karakaya “Sel olmasaydı bu haftadan itibaren bolluk olur fiyatlar düşerdi. Önümüzdeki haftalarda hasat yeniden başlayacak ve piyasa dengesini bulacaktır” diye konuştu.

“PAZAR TEZGAHLARINDA FİYATLAR DEĞİŞİYOR”

Patates piyasasındaki belirsizlik pazar tezgahlarına da yansıyor. Genel olarak büyüklüğüne göre 10 lira ile 15 lira arasında satılan patatesin fiyat grafiği değişiklik gösteriyor. Perşembe pazarında patates satışı yapan esnaf Akgün Elçin bir hafta öncesine kadar 20 liradan sattıkları patatesin fiyatının bu hafta 15 liraya düştüğünü söyledi. Akgün Elçin “Ödemiş ve Bağarası’nda hasat başladı. Biz de yeni sezon patatesleri satmaya başladık. Birkaç hafta içinde fiyatlar 10 liraya kadar düşer ancak bolluk başlasa bile daha fazla düşeceğini sanmıyorum. Çünkü üretim ve nakliye masrafları yüksek” dedi.

furkan özen

“10 LİRANIN ALTINA DÜŞMEZ”

Bir başka Perşembe pazarı esnafı Furkan Özen ise geçen hafta 12 lira 50 kuruş olan patates fiyatının bu hafta 15 liraya çıktığını belirterek “Ben diğerlerine göre biraz daha pahalı olan Ödemiş patatesi satıyorum. Fiyatları biz belirlemiyoruz, alışımıza göre fiyatlar değişiyor. Birkaç hafta sonra hasatla birlikte bolluk olur ama 10 liranın altına düşmez” şeklinde konuştu. Bir diğer pazar esnafı Mehmet Şimşek “Üç aydan beri patatesi 15 liradan satıyorum. Hasat mevsimi başlıyor. Geçen hafta yağışlardan dolayı hasat yapılamamış olsa da önümüzdeki haftalarda fiyat düşecektir ama en fazla 10 liraya kadar düşebilir” ifadelerini kullandı. (FİLİZ ÖZDEMİR)