Aydın Efeler’de 1997 yılında dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için dönemin Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu öncülüğünde kooperatif kurularak başlayan süreçte 26 yıldan bu yana bir sonuç alınamadı. Ellerindeki birikimleri ev sahibi olma hayaliyle kooperatife yatıran vatandaşların çocuklarına bıraktıkları miras ev hayali oldu. 

Metin Ertürk’ün acı günü Metin Ertürk’ün acı günü

IMG_9830

Ailelerinden kalan ev hayali mirasını sahip çıkmaya çalışan Ay-Konut Yapı Kooperatifi Kaynak Konutları Gerçek Mal Sahipleri Dayanışma Derneği Başkanı Meral Uğur ve mağdur aileler, Efeler Pınarbaşı Mesire Alanı'ndaki Down Kafe'de bir araya geldi. Ay-Konut Yapı Kooperatifi Kaynak Konutları Gerçek Mal Sahipleri Dayanışma Derneği Başkanı Uğur, geniş katılımın sağlandığı buluşmada yaptığı basın açıklamasında süreç hakkında bilgi verdi. 

IMG_9817

‘EV HAYALİ’ MİRASINA SAHİP ÇIKIYORLAR

"Haklının önüne hiçbir güç geçemez diyerek tüm varlığımızla hukuki mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz" diyen Uğur, "Hepimize kalan mirasın kıymetini bilerek, değerli hale getirmek görevimiz olmak zorundadır. Anne babalarımız içinde rahat yaşamak için gönülden verdikleri mallarını AYKONUT yönetim kurulu tarafında 26 yıldır yapılması engellendi. Haklı davamızda 12 dosyayla başlayıp 86 dosyaya ulaştık. Bu hepimizin başarısıdır. Davalarımızı tek tek kazanıyoruz, kazanmaya da devam edeceğiz” dedi. 

IMG_9846

DAVALARIMIZDA ALEYHİMİZE ÇIKAN BİR SONUÇ YOK 

Mağdurların Avukatı Avukat Tolga Aydemir, 86 dosyanın yaklaşık 20 tanesinin karara çıktığını ve mağdur aleyhine sonuç almadıklarını söyleyerek, 86 dosyamızın yaklaşık 20’si karara çıktı. Yargılama süreci devam eden 4’te 3’e yakın dosyamız var. Dosyalarımızda, keşiflerimizde gecikmeler yaşandı ama biz bu sorunları atlatıyoruz. Hukuki anlamada gereken işleri biraz gecikmeyle de olsa yerine getirileceğine inanıyoruz. Aleyhimize sonuç çıkan bir davamız olmadı. Bundan sonra da böyle olacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Avukat Aydemir, daha sonra mağdurların sorularını cevapladı. (DİLARA YERLİKAYA)

IMG_9860-1