14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Parlamento Milletvekillliği genel seçimleri geride kaldı. Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihimizde 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk kez 2. tura kalması hep konuşulacak.

Demokrasi tarihimizin en yüksek katılımına sahne olan seçimler olarak akıllarda yer aldı. Milletvekilliği için 28. kez, Cumhurbaşkanlığı için 13. kez vatandaşlık görevimizi yapmak için sandıklara oy vermeye gittik. Bir demokrasi şöleni içersinde geçen seçim Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da huzur ve sukunet içersinde geçmesi herkesi sevindirdi. Özellikle genç ve yaşlı kesim vatandaşların sandıklara adeta akın ettiğini bizzat şahit oldum.

**********

Açıklanan milletvekilliği seçim sonuçlarıyla "söz ve karar milletimizin" dediği gibi tecelli etti. Size bazı tespitlerde bulunmak istiyorum. Sadece birkaç gerçek var ki onları söylememek olmaz.

Bu seçimde de verileri toplama yetkisi tanınan Anadolu Ajansı veri girişinde yavaş hareket edince muhalefetin tepkisini çekti.

Muhalefet propaganda stratejisi olarak seçtiği hayat pahalılığının bu seçimin yegane belirleyicisi olacağını bekliyordu fakat umduğunu bulamadı.

Hem Cumhur İttifakı taraftarlarında hem de Millet İttifakı partilerini oluşturan seçmeninde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmayacağı ümidi vardı. Diğer taraftan seçmen bütün anket şirketlerini ters köşe yaptı. Gerek Cumhur İttifakı gerek Millet İttifakı seçmeni partilerinin arkasında durdu, her iki kanatta dişe dokunur bir oy kayması yaşanmadı. Buna neden olarak da AK Parti’nin bütün gücüyle seçime asılması, tam saha presle işi şansa bırakmaması gösterilebilir. Karşılığında muhalefet ise bilhassa CHP seçimi çoktan açık ara kazandık havasına girdi.

Ayrıca AK Parti aday listelerini yenileyerek seçmene yeni bir başlangıç yaptığı mesajı verdi. Yeni adaylar da var gücüyle sahada seçmenle bire bir iletişim kurarak mücadele etti.

Muhalefetin diğer bir beklentisi de yaşanan depremin seçmen üzerinde bir negatif etki yaratmasıydı. İktidar Cumhur İttifakı partilerinin aldığı oylara bakıldığında ise; depremin bir kader olduğu söylemine seçmen ikna olmuş. Bu gerçeği bölgeden iktidar AK Parti’nin aldığı oylarda görmek mümkün olacaktır.

************

Aydın İl genelinde toplamda 813 bin vatandaşın sandıklara giderek oy kullandığı anlaşılmış olup 90 bine yakın vatandaş oy kullanmadı. Bu sayı neredeyse bir vekil çıkarmaya yeterli oluyordu. Netice olarak İlimiz genelinde kullanılan 792 bin 883 oyun sandığa yansımasına baktığımızda milletvekili dağılımında açık ara değişiklikler yaşandı.

Öncelikle yerel sonuçlara baktığımızda Aydın’da CHP’nin oy oranını 35 bin düzeyinde yükselttiğini gördük. CHP’nin dört vekil çıkarmasının en büyük nedeni Özlem Çerçioğlu’nun sahaya inmesidir. Özlem Çerçioğlu faktörü olmasaydı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Evrim Karakoz’un çok çalışmış olması yetmeyebilirdi. Herkesin kabul ettiği gerçek, CHP aday listesinin iyi olmadığı ve eleştirildiğidir. Esasen listeden kaynaklı olarak parti tabanının ciddi eleştirilerinin söz konusu olduğu bu dönemde CHP’nin bu başarısında DEVA,

Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin katkısını da yadsıyamayız. 7 Haziran 2015 Seçimleri’nde de Aydın’da 4 milletvekili çıkaran CHP, 8 yıl aradan sonra yine TBMM’de Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül ve Evrim Karakoz olmak üzere 4 milletvekiliyle temsiliyet hakkı kazandı.

******

AK Parti’de de liste krizi vardı ama bunu çabuk toparladılar. Yine de Kuyucak, Buharkent ve Karacasu’da geride kalmaktan kurtulamadılar. Seçmen liste tepkisini sandıkta gösterdi. Bir süre önce AK Parti’ye geçen Nazilli ise AK Parti için hayal kırıklığı oldu. Ben bu bölgelerde de liste tepkisinin yanı sıra Özlem Çerçioğlu sevgisinin ve hizmetlerinin ağır bastığını düşünüyorum. İktidar AK Parti’nin üç milletvekili çıkaracağı bekleniyordu, öyle de oldu ve bu partiden Mustafa Savaş, Seda Sarıbaş ve Ömer Özmen yeni dönemde parlamentoda Aydın’ı temsil edecekler.

Aydın Cumhuriyet'in 100. Yılında bir kadın milletvekilini seçti. 2006 yılında Türkiye Güzeli seçilen Seda Sarıbaş 28. Dönem Parlamentosu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Ak Parti'yi temsil edecek.

********

MHP’ye baktığımızda bir önceki seçimlere göre oyunu Aydın’da 10 binden fazla artırmış olmasına rağmen her ne kadar milletvekili çıkaramasa da bir önceki seçimde İYİ Parti’ye kayan oylarını toparlamaya başladığını gösterdi. Bu seçimde kazanamayacak adayda ısrarcı olan MHP, Deniz Depboylu ile kazanamayacağını hesaplamadan paldır küldür liste yaptı sanırım. Deniz hanım iyi bir insandır ama siyasette sadece iyi insan olmak yetmez. 2018’de de liste başı yapıp da seçimi kaybettiği adayla tekrar denemeyi seçince o seçimde olduğu gibi bu seçimde de boşa emek harcamış oldu. Oylarını yükseltmiş olmalarının tek sebebi, Burak Pehlivan’ın küsmeyip çalışması sonucudur. Burak Pehlivan, bir sonraki seçimlerde Aydın’da önemli bir aktör olacağı kanaatindeyim.

**********

İYİ Parti bir vekil çıkararak mevcudu korumuş gibi gözükse de bu seçimin kaybedeni oldu.

İthal adaya oldum olası karşı olan Aydın’da seçmene inat ithal adayla seçime giren İYİ Parti’nin iyi bir sonuç aldığı pek söylenemez, beklendiği gibi tek milletvekili Ömer Karakaş’la yetinmek zorunda kaldı. Olan ikinci sıra adayı Ahmet Ertürk’e oldu ve onun çabaları önündekinin yolunu açmaktan ve yükünü çekmekten başka bir işe yaramadı. Ahmet Ertürk’ün özverili çalışması yetmedi. Ön seçim sonuçlarına bakılmaksızın, siyasette gelecek vadeden Semra Yücel’i beşinci sıraya yazmaları ve yine Aydın dışından aday getirmelerine seçmen cevabı verdi.

*********

Bu seçimin bir diğer konusu da AK Parti’den aday adayı olan ancak aday yapılmayınca şansını Büyük Birlik Partisi’nden denemeyi seçen İşadamı Rıdvan Eşin’in alacağı oydu. Rıdvan Eşin beklenenin altında, 6 bin 193 oy alabildi.

Aydın’da şüphesiz bu seçimin en renkli adayı üstü açık arabadan halkı selamlayarak propaganda sürecini tamamlayan eski belediye başkanı Hüseyin Aksu idi. O da büyük ümitlerle çıktığı

milletvekilliği yolculuğunda umduğunu bulamadı ve Aydın seçmeninden Bin 321 oy alabildi.

TÜRKİYE GENELİ 2023 SEÇİMLERİ ANALİZİM

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni bir Türkiye hayali kurduğundan ve bunun için çok çalıştığından şüphe yok. 21 yıllık Ak Parti iktidarını yenmek de çok kolay değil. Şahsım adına milletin meclisinde her düşüncenin temsil edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Seçimin kazananlarından MHP, seçmenini Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a oy verme konusunda ikna etmiş.

“Bekar kadınları sahiplendireceğiz” gibi garabet bir anlayışa sahip Hüda-Par zaten listeden girdiği için sorun yaşanmadı.

Yeniden Refah Partisi de aynı şekilde fire vermeden oy kullanmış.

AK Parti de Türkiye genelinde kemikleşmiş bir yüzde 35 oya sahip olduğunu göstermiş oldu.

Seçimin kilit ismi ATA İTTİFAKI adayı Sinan Oğan oldu. Her ne kadar seçime bir gün kala “İkinci turda bedelsiz destek vermeyiz” gibi bir açıklama yapmış olsa da aldığı oy ile rüştünü ispat etti. İYİ Parti’den oy aldığı açıkça görüldüğü için seçimlerin ikinci tura kalmasında isminin etkisi olduğunu gördük.

MHP, Zafer Partisi ve İYİ Parti’nin oy oranları Türkiye’de yüzde 25 milliyetçi bir kesimin olduğu gerçeğini de ortaya koydu.

Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor

**************

Şimdi biran için 21 yıllık AKP iktidarına odaklanmak istiyorum.

Daha önceki seçimlerde de trafolara kediler girmemiş miydi?

Geçersiz oy pusulaları YSK tarafından geçerli sayılmamış mıydı?

Kuralsızlıklar, YSK tarafından kural olarak kabul edilmemiş miydi?

Yüksek Seçim Kurulu Anayasanın 101.maddesinde, "bir kimse en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilir." yazmasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını kabul etmedi mi?

Milliyetçiliğin ayaklar altına alındığı söylenmedi mi?

Bazı illerde Atatürk’ü heykelleri kaldırılıp yerine başka bir şeyler koyulmadı mı?

Tabelalardan T.C. ibaresi kaldırılmadı mı?

Okullardan andımızın okunması kaldırılmadı mı?

Para karşılığı vatandaşlık belgesi satılmadı mı?

Terörist dediklerini davul zurna ile sınır kapısında karşılamadılar mı?

Hizbullahçıları yanlarına almadılar mı? Milliyetci geçinen Devlet Bahçeli, Hizbullahçılarla aynı safta yer almadı mı?

Daha sayılacak çok şey var, anımsayabilmek için ülkenin geleceğinin nasıl olabileceğini

düşünmek yeterli.

*********

Türkiye, önümüzdeki 5 yılda yönetmesi için bir cumhurbaşkanına gerekli yetkiyi henüz vermedi. 14 Mayıs 2023 28. Dönem Parlamento Milletvekilliği seçimlerinde "Türkiye Yüzyılı için Doğru Adımlarla Yola Devam Doğru Zaman Doğru Adam" sloganıyla GÜVEN ve İSTİKRAR a devam dedi.

Sonuçta huzur içinde gerek adaylar gerek seçmenler açısından acı, tatlı anılarıyla geride kalan bir seçim daha yaşadık, bu zorlu süreçten başarılı çıkanlara hayırlı olsun, kaybedenlere de geçmiş olsun. 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimlerinin de Aydınımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edildi. 29 Ekim 2023 Cumhuriyet’in 100. Yıl dönümü. Yani 30 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyetimiz 101. yaşına girmiş olacak. İşte 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi çok önemli... Umudunuzu kaybetmeyin. Lütfen ama lütfen Türkiye'nin geleceği için mutlaka vatandaşlık görevimizi yapıp oyumuzu kullanalım ve oyumuza sahip çıkalım!!!!!

ÖZLÜ SÖZ: "Sahip olduğunuz koşulları değiştirmek için önce farklı düşünmeye başlayın. Sabret, yarınlar, dünleri unutturacak."

Tüm değerli Aydın'ın Haber Portalı Yeni Kıroba Gazetesi okuyucularım; Selamlar, Saygılar ve Sevgiler. Huzurlu haftalar dilerim. Güzel Günlere Mutlu Yarınlara; Kalın Sağlıcakla ve Esenlikle… (ONUR SÖYLEVCİ)