Preply tarafından çeşitli kaynaklar kullanılarak hazırlanan derleme araştırmanın sonuçlarına göre Aydın, Türkiye'nin en öğrenci dostu üniversite şehirleri arasında 4. Oldu. Ege Bölgesi’nde İzmir, Manisa ve Muğla’yı geride bırakan Aydın’ın Türkiye'nin en öğrenci dostu üniversite şehirleri arasında yer alması göz doldurdu.

AYDIN A+ NOTU ALDI

Birçok öğrencinin sabırsızlıkla beklediği yeni eğitim öğretim yılı 2 Ekim itibariyle başladı. Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarına göre, bu yıl kontenjanların yüzde 99,8'i doldu, tercih yapan öğrenci sayısı ise geçen yıla göre yüzde 9 artarak 3,5 milyonu aştı. Ayrıca, yerleştirilen öğrenci sayısı da geçen yıla göre 47 bin 393 artış gösterdi. Preply tarafından üniversite seçimlerinin şehirle yakından ilişkili olduğu göz önünde bulundurularak üniversite öğrencileri için en uygun şehirler hakkında araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Aydın, bir çok ili geride bırakarak 4. Sırada kendisine yer buldu. Araştırma sonuçlarına göre hazırlanan listede 100 üzerinden 87 puan verilerek A+ notu alan Aydın’ın öğrenci dostu şehir olmasında iklimi, toplum yapısı ve düşük nüfusu belirleyici faktör olarak sıralandı.

ÖĞRENCİLER İÇİN GÜVENLİ OLDUĞUNA VURGU YAPILDI

Aydın’da acil sağlık hizmetleri masaya yatırıldı Aydın’da acil sağlık hizmetleri masaya yatırıldı

Araştırma kapsamında Aydın, ‘Sayfiye havası ve öğrencilik bir arada: Aydın, Muğla, Antalya, Manisa, Çanakkale’ başlığı altında 4 ille birlikte değerlendirilirken, yapılan açıklamada, “Tabloda ilk onda yer almayı başaran bu şehirleri birlikte değerlendirmek istedik. Zira bizce bu beş şehrin öğrenci dostu şehir olmasında ılıman iklimleri, toplum yapısı ve düşük nüfusu belirleyici oluyor. Bu durum düşük suç oranlarını da beraberinde getiriyor; bu da öğrenciler için daha güvenli bir hayat anlamına geliyor. Ilıman, hatta sıcak iklim, bu şehirleri daha da yaşanabilir kılıyor. Ayrıca Ege ve Akdeniz insanının hoşgörülü tutumu, öğrencilere karşı sevgi ve saygısı da bu şehirleri öğrenci şehri haline getiriyor. Çoğunlukla yaz sezonunda, yani öğrencilerin genelde orada olmadığı dönemlerde yoğunlaşan turist nüfusu için sosyal olanaklar açısından da gelişkin sayılabilecek tüm bu şehirler, sakin bir öğrencilik hayatı geçirmek isteyenler için uygun ortam yaratıyor. Denize kıyısı ya da bağlantısı olan bu şehirlerde konumlanan üniversitelerin nitelikli eğitim standartları, özellikle civar iller için bu şehirleri gözde şehirler listesinde üst sıralara taşıyor ve A+ ile A puanlarıyla ödüllendiriyor” ifadelerine yer verildi. (MURAT TAN)