Turunçgil ağaçlarının kapladığı geniş alanlar ve yüksek üretim hacmi ile yaş meyve ve sebze ihracatında turunçgilin önemli bir aktör olduğu Aydın’da unlu bit zararlısı ile mücadele başladı. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün yürüttüğü Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projesi çerçevesinde yapılan bahçe kontrollerinde, unlu bitin yayılma eğilimi gösterdiği ve ekonomik zarara neden olduğu ortay çıktı.

Tarımsal atıklar TÜBİTAK MAM projesiyle katma değerli ürünlere dönüşüyor Tarımsal atıklar TÜBİTAK MAM projesiyle katma değerli ürünlere dönüşüyor

Unlu bit zararlısının yayılmasını engellemek ve turunçgil üretimini korumak amacıyla, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından üreticilere, kültürel, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri önerdi.  

Mücadele kapsamında üreticilerin, bahçede yabancı ot temizliğine dikkat etmesi, güneşlenme ve hava akımının sağlanması gibi tedbirler önerildi. Bit zararlısına karşı ilaç kullanacak üreticilerin ise ruhsatlı ilaçlar kullanımıyla etkin bir mücadele edebileceği ifade edilirken, arıların korunması için çevredeki arıcıların bilgilendirilmesi önemle vurgulandı.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA