Bu yıl hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle Buharkent inciri erken olgunlaştı. 

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, Yeni Kıroba’ya yaptığı açıklamada, “Bu sene ısı ortalamasının yüksek olması, nemin düşük olması ve lodosun da sürekli esmesiyle incirde erkencilik oldu. En erkenci yer Buharkent. Buharkent’te 20 – 22 Temmuz’da çıkarken, bu yıl 3 haftalık bir erkencilik söz konusu oldu. İncirde erkencilik olmasına rağmen karasinek nedeniyle sıkıntı yaşadık. Bunlar incire musallat oldu. Bu yıl bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Sinekler düzensiz bir şekilde yayıldı. Bursa siyahı incir daha erken büyüdüğü için daha fazla zarara yol açtı. Sarı loptaki zarar ise yüzde 20 – 25 aralığında. Bunun sonucunda meyveler döküldü” dedi.

“5 BİN TON CİVARINDA EKSİLME BEKLİYORUZ”

Esas sıkıntımız pazarlama olduğunu anlatan Özdamar, şöyle konuştu: “Öncelikle pazarlama sıkıntısını taze incirde yaşayacağız. Buharkent ve köylerinde ortalama 22 bin ton civarında incir üretilirdi. Bu sene 5 bin ton civarında eksilme bekliyoruz. 17 bin ton civarında taze incir rekoltesi bekliyoruz. Bursa siyahında ise 3 bin 500 ton Bursa siyahı varken, 2 bin tonun altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.”

Thumbnail Naim Özdamar

FİYAT BEKLENTİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadına katıldı Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadına katıldı

Fiyat konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özdamar, “Aydın’da ilçelerin her birinde toptancı haline benzer yerleşkeler var. Fakat buradaki incir alıcıları tüccar ya da komisyoncu değil. Toptancı da değil. Maliye nezdinde hal dışı esnaf olarak nitelendiriliyor. Bunların tek yapması gereken ticaret şekli, üreticiden aldıkları ürünü doğrudan bağlı oldukları hale teslim etmeleri gerekir. Nazilli, Aydın, Acarlar hallerinden bahsediyorum. Bu nedenle bunlar incir fiyatlarında istedikleri gibi oynuyor. 100 – 150 lira aralığında çıkan incir bir hafta sonra 20 liraya düşüyor. Hal dışı esnaf bunu yapıyor. Paraya ihtiyacı olan çiftçi de kuru inciri ayırması gerekirken ayıramıyor. Şu andaki döviz fiyatları incir için uygun. Fiyatta bizim beklentimiz taze incirde ortalama 45 – 50 lira arasında. Bursa siyahında ise rekolte eksikliği ve dış talep fazlalığı nedeniyle 125 ve 150 lira arasında fiyat bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR