Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, son yıllarda yıldızı parlayan meslek liselerinin tüm sektörlerde aranan eleman yetiştirdiğine dikkat çekti. Maraş, "Özellikle teknik bilgi ve beceri gerektiren sektörlerde, meslek lisesi mezunlarına olan talep artış gösteriyor. Öğrencilerimiz meslek liselerinde alacakları eğitimle iş hayatına bir adım önde başlıyorlar. Tercih yapacak öğrencilerimize çağrım meslek liselerini tercih etsinler” dedi. 

"MESLEK LİSELERİ GENÇLERİMİZE, İŞ HAYATINI TANIMA VE BİR ADIM ÖNDE BAŞLAMA FIRSATI VERİYOR"

Başkan Maraş, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin ara eleman azlığı olduğunu belirterek, "Neredeyse tüm sektörlerde büyük bir ara eleman sıkıntısı var. Üretimin devamı, çarkların dönmesi için ara elemanlar büyük önem taşıyor. Ara elemanların en büyük kaynağı da meslek liselerimiz. Meslek liselerini tercih edecek olan öğrencilerimiz, genç yaşta meslek sahibi olmanın yanı sıra, hayata erken atılma, hatta belki birçoğu mesleğinde girişimci olma fırsatını yakalayacak. Şu anda birçok sektörde ara elemanlar beyaz yakalılardan fazla gelir elde edebilecek pozisyonda. Meslek liseleri aslında ekonominin temelini oluşturan kurumlardır. Meslek lisesinden sonra isteyen öğrencilerimiz üniversite hayatına devam edebilir, isteyenler iş hayatına atılabilir. Özellikle kız öğrencilerimizin girişimci olması, işyeri açması için de önemli fırsatlar ve destekler bulunuyor" diye konuştu. 

‘’GENÇLERİMİZE KATKI, ÜLKEMİZE YATIRIMDIR’’ 

Mesleki eğitime önem veren ülkelerin sanayisinin geliştiğine dikkat çeken Maraş, “Meslek liselerinde verilen eğitimin çok önemli olduğuna inanıyor ve geliştirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Aydın Sanayi Odası olarak, meslek liselerinde eğitim görecek gençlerimize daha iyi bir gelecek sunmak için geçen Mayıs ayında Türk Eğitim Vakfı ile anlamlı bir protokole imza atarak, Odamız çatısı altında Türk Eğitim Vakfı Aydın İl Temsilciliği açılışını gerçekleştirdik. Bu temsilcilik ile Aydın’da meslek liselerinde eğitim görecek olan başarılı fakat maddi zorluklar nedeniyle eğitimlerine devam etmekte güçlük çeken gençlerimizin eğitimlerine destek olacağız. Böylelikle daha fazla gencimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlayarak, eğitim hayatlarına katkı vereceğiz’’ dedi. 

Başkan Künkcü’den toplu taşıma zammına tepki Başkan Künkcü’den toplu taşıma zammına tepki

Mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Başkan Maraş, ‘’Aydın Sanayi Odası olarak bizler, mesleki eğitimi ve yetişmiş insan gücünü oldukça önemsiyoruz. Bu sebeple meslek liselerinin gelişimi ve geleceğini, memleket meselesi olarak görüyoruz. Öğrencilerimize vereceğimiz maddi ve manevi her destek, onların ülkemiz sosyal ve ekonomik gelişiminde bir birey olarak yer almalarına imkân tanıyacaktır. Öğrencilerimizi Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etmeye davet ediyoruz. Bu okulları tercih edecek gençlerimizin diploması, mesleği olacak” diye konuştu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ