TARİŞ İncir Birliği olumsuz hava şartları nedeniyle fiyatlarda güncelleme yaptı. Yapılan güncelleme sonucunda kilogramdaki adedi 36-40 arası olan A1 kalitesi için 140 TL, 41-45 arası olan A2 kalitesi için 130 TL olarak fiyat açıklandı.

İlk açıklanan listede A1 kalitesinin fiyatı 116 lira, A2 kalitesinin fiyatı ise 108 lira olarak belirlenmişti. Yeni listedeki fiyatlar geriye dönük olarak incir teslim eden ortakları da kapsayacak.

yahya anlıak (1) (4)

TBMM'de 28. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla tören düzenlendi TBMM'de 28. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla tören düzenlendi

“ÜRETİCİ KARARDAN MEMNUN”

Aydın’ın önemli incir üretim merkezlerinden olan Nazilli’de fiyatların güncellenmesi kararı memnuniyet yarattı.

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak TARİŞ’in üreticinin sesini duyduğunu ve gerekeni yaptığını söyledi. İlk açıklanan listenin piyasa fiyatlarının altında kaldığını belirten Alnıak “Yağmur ve nem sebebiyle özellikle ova kısmında incirlerde yüzde 50’ye yakın rekolte kaybı yaşanmıştı. TARİŞ’in ilk açıkladığı fiyatlar piyasanın gerisindeydi. TARİŞ güncelleme kararıyla üreticinin sesini duydu ve gerekeni yaptı. Yapılan güncellemeyle birlikte kuru incirin fiyatı ortalama yüzde 20 artmış oldu. Bu karar üreticiyi memnun etti” dedi. (FİLİZ ÖZDEMİR)