Yeni yılda uygulanacak asgari ücret zammını belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri aralık ayı itibariyle başlayacak. Yeni yılda uygulanacak asgari ücret zammının son altı aylık enflasyon rakamına göre belirlenmesi bekleniyor. Buna göre altı aylık tahmini enflasyon rakamı olan yüzde 37,76'lık oran üzerinden net asgari ücret pazarlığının 15 bin 707 liradan başlayacağı tahmin ediliyor. Yeni yılda uygulanacak emekli maaşı zammı da aynı rakam üzerinden hesaplanacak. Ancak emekli dernekleri halihazırda 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yeni yılda en az 13 bin lira olması gerektiğini belirtiyor.

FARUK BAŞTEPE (3)

“EMEKLİLER ENFLASYONUN ALTINDA EZİLİYOR”

Türkiye Emekliler Derneği Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe emeklilerin çok uzun süredir yüksek enflasyon nedeniyle zor durumda olduğunu hatırlattı. Dul ve yetim aylıklarının en düşük emekli maaşının da altında kaldığını hatırlatan Baştepe “Dul maaşı 6 bin lira bile değil. Yetim maaşları deseniz bundan da düşük. Emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiye nefes aldırmaya yetmedi. Özellikle 10 bin lira düzeyinde seyreden ev kiraları emeklilerin belini büküyor” diyerek emeklilerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara vurgu yaptı.

Nazilli Belediye Meclisi toplandı Nazilli Belediye Meclisi toplandı

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 13 BİN TL OLMALI”

Yeni yılda emekli maaşlarına yapılacak zammın son altı aylık enflasyon rakamları üzerinden belirleneceğini ancak bu rakamın yeterli olmadığını ifade eden Baştepe “Enflasyon resmi rakamlara göre çıktığından daha yüksek. İyileştirmelerle birlikte yeni yılda yüzde 40 oranında bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Ancak bu rakam kesinlikle emekliye nefes aldırmaya yetmez. Biz yeni yılda en düşük emekli maaşının 13 bin liraya yükseltilmesini talep ediyoruz” dedi. Baştepe memur ve işçi emeklileri arasındaki adaletsizliğin de giderilmesini istedi. (FİLİZ ÖZDEMİR)