Denizlerde av mevsiminin sürdüğü şu günlerde havaların soğumasıyla birlikte balığa talep arttı. Tezgâhlarda hemen her bütçeye uygun balık bulunurken, tüketicilerin genellikle hamsi, sardalye ve istavrit gibi küçük balıkları tercih ettiği bildirildi.

Aydın Efeler’de bulunan Balık Pazarı’nda faaliyet gösteren esnaf Yusuf Turgut, Yeni Kıroba gazetesine yaptığı açıklamada, “Bugünlerde havaların soğuduğunu hissetmeye başladık. Buna bağlı olarak insanların balığa talebi arttı. Hamsi, sardalye, istavrit, çinekop, kalkan, lüfer gibi balıklara talepte gözle görülür bir artış var. Suların serinlemesiyle denizlerde balık da arttı” ifadelerini kullandı.

IMG_1784-1

Halter ve güreşle engelli gençlerin hayatına dokundu Halter ve güreşle engelli gençlerin hayatına dokundu

KÜÇÜK BALIĞA TALEP DAHA ÇOK

Turgut, av sezonunun sürmesi nedeniyle deniz balığında bolluk olduğunu dile getirdi. Özellikle hamsinin çok talep gördüğünü aktaran Turgut, “Kilogramını 100 liradan satıyoruz. Sardalye 90 lira. İstavrit de 100 liradan satılıyor. Büyük balıkların fiyatı daha yüksek. Çipuralar 200 lira. Çinekop tam manasıyla gelmediği için, bolluk olmadığı için 300 – 350 bandında gidiyor. Lüferler 500 – 550 bandında. Zirveden konuşacak olursak kalkanın kilogramı bin lira. Ama dediğim gibi, daha çok küçük balık tercih ediliyor” dedi. (KIVANÇ UĞUR)

IMG_1778