CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM Genel Kurulu’nda Saadet Partisi tarafından verilen belediyelerdeki yolsuzluk iddialarının araştırılmasına ilişkin grup önerisi üzerinde konuştu.

Tezcan, “2019 yılında, yerel seçimlerde seçmenin iradesiyle Türkiye'de önemli bir dönüşüm oldu; özellikle AK Parti’nin gözde belediyelerinde -kendilerince gözde belediyelerinde- vatandaş esaslı bir ders verdi. İktidar el değiştirince o güne kadar iktidar gücüyle korunan belediyelerde aslında bizim bildiğimiz yolsuzluğun boyutlarını teker teker ortaya çıkarma imkânı da ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesinde Sayın Mansur Yavaş ve büyükşehirdeki kadro milyarlarca liralık yolsuzluğu tespit etti, bunları savcılığa intikal ettirdi; hâlâ doğru dürüst bir milim ilerleme yok” dedi.

ARINÇ’IN SÖZÜNÜ ANIMSATTI

CHP Çine’de yerel seçimlere hazır CHP Çine’de yerel seçimlere hazır

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i AK Parti’nin istifa ettirdiğini anımsatan Tezcan, şöyle devam etti: “İstifa ettirmeden önce Sayın Bülent Arınç'ın bir sözü vardı -hatırlayalım- ‘Ankara'yı parsel parsel FETÖ'cülere sattın’ dedi. Demedi mi? Şimdi, şunu merak ediyorum: Bu değişiklikten sonra eğer Melih Gökçek istifa etmeseydi dosyaları gidecekti yargıya öyle mi? Yani suç üzerinden bir anlaşma mı yapıldı? ‘Sen istifa et, biz de senin kirli çamaşırlarını yıkayalım.’ dendi belli ki. Parsel numaraları ne oldu; kayboldu mu, silindi mi istifa edince? Şimdi çıktı meydana, kapatmaya çalışıyorlar.”

“YOLSUZLUK DOSYALARI NEREDE?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili de konuşan Tezcan, “36 civarında dosyaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu vaziyet etti, müfettişler görevlendirdi ve ciddi bir çalışma yaptılar. 30 milyarın üzerinde bir yolsuzluktan bahsediliyor. Müfettişler tek tek dosyaları çıkardı, bir telaş başladı. Niye? Çünkü yolsuzluğun uzandığı yerin nereye gideceğini soruşturmayı engellemeye çalışanlar çok iyi biliyordu, ucu kendilerine gidecekti ve ilk defa tarihe ibret vesikası bir şey oldu: Yolsuzluğu soruşturanları İçişleri Bakanlığı soruşturmaya başladı, dosyalara el koydu, yolsuzluğu kapatma operasyonu İçişleri Bakanı tarafından ve saray rejimi tarafından doğrudan doğruya uygulandı. 36 dosyaya el koydular. Sonra basından öğreniyoruz, 5 tanesine ‘Soruşturmaya gerek yok’ demişler, ötekiler de sürüncemede. Nerede, nerede bu yolsuzluk dosyaları? Bu yolsuzluk dosyaları milletin emanetidir, milletin malıdır, tüyü bitmemiş yetimin alın teridir; bunu size bırakmayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“MİLLET İLK SANDIKTA SORACAK”

Tezcan, “Bir başka önemli konu, yolsuzluk ve hukuksuzluk düzeni üzerinden devam ediyoruz. Bakın, dün Hrant Dink'in katili tahliye edildi. Nasıl bir düzen, 3 cümleyle söyleyeceğim; Milletvekili Can Atalay içeride, Anayasa Mahkemesi kararı yerlerde, Anayasa ayaklar altında, Hrant Dink'in katili dışarıda. Böyle bir Türkiye yarattınız ve inşallah ilk sandıkta millet bunun hesabını sizden soracak” diyerek konuşmasını tamamladı. (KIVANÇ UĞUR)